Gospodarka - Świat

Cena miedzi najwyższa od 2011 roku

Podaż miedzi nie nadąża za rosnącymi zakupami dokonywanymi przez Chińczyków. Swoje robią również oczekiwania na ożywienie gospodarek.
Foto: Adobestock

Cena miedzi przebiła podczas poniedziałkowej sesji 9 tys. USD za tonę i była najwyższa od 2011 r. Od dołka z marca 2020 r. wzrosła ona już o 95 proc., a od początku 2021 r. o 16 proc. W ostatnich tygodniach mocno poszła w górę również cena niklu – zwiększyła się o 19 proc. od początku roku i w poniedziałek przekroczyła 20 tys. USD za tonę. Cyna zdrożała natomiast od początku stycznia o 31 proc. (o 101 proc. od zeszłorocznego dołka) i jej cena sięgnęła 26,65 tys. USD za tonę. Wzrost cen metali przemysłowych mocno sprzyja firmom takim jak KGHM. Akcje polskiego koncernu miedziowego zyskały od początku roku ponad 15 proc., a od dołka z marca 2020 r. zdrożały o prawie 330 proc.

Chiński apetyt

Wzrost cen miedzi oraz innych metali przemysłowych jest w dużym stopniu napędzany oczekiwaniami co do ożywienia gospodarczego na świecie w nadchodzących miesiącach. Rosnące szanse na duży pakiet stymulacyjny w USA były jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu cen metali w ostatnich tygodniach. Zakupy miedzi w Chinach już mocno rosną.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.