Gospodarka - Świat

The Telegraph: Niedobór paracetamolu i ibuprofenu na Wyspach

Wielka Brytania doświadcza niedoboru paracetamolu i ibuprofenu podczas fali zakażeń wariantem omikron.
Foto: Adobestock

Według Biura Narodowych Statystyk (ONS) jedna trzecia aptek posiada niewielkie lub wyczerpane zapasy paracetamolu, a jedna piąta ma zbyt małe zapasy ibuprofenu. Sytuacja wyraźnie pogorszyła się w ostatnich tygodniach. W listopadzie 15 proc. sklepów przyznawało bowiem, że ma zbyt małe zapasy paracetamolu. Dostawy tych popularnych leków wyraźnie nie mogą nadążyć za rosnącym popytem wywołanym przez falę zachorowań na łagodniejszy wariant Covid-19.

– Ludzie przyjmują dawki przypominające szczepionek, więc jest zwiększone zapotrzebowanie na takie leki. Przechodzą też grypę, przeziębienie czy covid. Podaż powinna odpowiadać na popyt, ale obecnie normalne jest to, że w łańcuchach dostaw mamy bardzo dużo zmienności – twierdzi Richard Wilding, ekonomista z Uniwersytetu Cranfield. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.