Gospodarka - Kraj

Słabnie popyt na pracowników

W polskiej gospodarce w II kwartale było około 152 tys. wolnych miejsc pracy, o 7,8 proc. (około 13 tys.) mniej niż przed rokiem. Był to już drugi kwartał z rzędu, gdy liczba wakatów zmalała w ujęciu rok do roku. Zjawisko to zdaje się nasilać: w I kwartale liczba wakatów spadła o 6,5 proc. rok do roku.
Foto: Bloomberg

Poprzednio wolnych miejsc pracy ubywało w latach 2011–2013, gdy polska gospodarka mocno zwolniła w związku z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro. Czy dziś malejąca liczba wakatów też zwiastuje spowolnienie?

Wiele na to wskazuje. W II kwartale w Polsce powstało niespełna 147 tys. miejsc pracy, o 13 proc. mniej niż rok wcześniej. Był to pod tym względem najsłabszy II kwartał od pięciu lat. Jednocześnie coraz więcej miejsc pracy jest likwidowanych. Od kwietnia do czerwca pracodawcy pozbyli się 82 tys. etatów, o niemal 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Gorszy pod tym względem był poprzednio II kwartał 2013 r., gdy polska gospodarka tkwiła w stagnacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.