Gospodarka - Kraj

Inflacja odzyskała styczność z realiami

Osłabiony wskutek kryzysu popyt w końcu zaczął tłumić inflację. To dopiero początek tego procesu, bo ożywienie, choć trwa, traci impet.
Foto: Bloomberg

Inflacja w Polsce wyhamowała w sierpniu do 2,9 proc. rocznie, z 3 proc. w lipcu. Choć to wynik nieco niższy niż przeciętne szacunki ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", nie jest niespodzianką. Inflacja hamuje bowiem stopniowo od początku pandemii Covid-19. Dotąd jednak towarzyszył temu wzrost tzw. inflacji bazowej, nieobejmującej cen energii i żywności, a przez to ściślej powiązanej z procesami cenowymi w krajowej gospodarce. W sierpniu inflacja bazowa najprawdopodobniej spadła po raz pierwszy od grudnia 2018 r.

Na Zachodzie już deflacja

Opublikowany we wtorek przez GUS szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w sierpniu ma charakter wstępny, jest więc ubogi w szczegóły. Wynika z niego, że do spadku inflacji przyczynił się m.in. wolniejszy niż w lipcu wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. Wyniósł 3 proc., po 3,9 proc. w lipcu. Jednocześnie jednak wyraźnie wyhamowała przecena paliw do prywatnych środków transportu. Ich ceny zmalały w sierpniu o 12,3 proc. rok do roku, w porównaniu z 16,1 proc. w lipcu. A to sugeruje, że wyhamował też wzrost cen w innych kategoriach, co oznaczałoby spadek inflacji bazowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.