Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze dłużne ostatnio zawodzą, jednak akcje nie są pocieszeniem

W ostatnich miesiącach trudno jest zarobić na obligacjach skarbowych. Z kolei średnie wyniki funduszy akcji polskiego szerokiego rynku od początku roku wydostały się powyżej zera. Coś drgnęło za to wśród „misiów".
Foto: Adobestock

W listopadzie przypomniały o sobie małe i średnie spółki, jednak zarabiało się głównie na rynkach rozwiniętych.

Polskie akcje odbiły

Ubiegły miesiąc był całkiem niezły dla funduszy krajowych akcji, pomimo że indeks dużych spółek zakończył listopad pod kreską. Strategie akcji polskich uniwersalne kończyły miesiąc z przeciętnym wynikiem 0,5 proc., co pozwoliło im wyjść nad kreskę, licząc od początku roku, bowiem z końcem października średni wynik oscylował wokół zera.

Co ciekawe, w poprzednim miesiącu najsłabiej wypadły fundusze mające za zadanie dokładne naśladowanie indeksów, czyli Amundi Indeks WIG20 (-2,2 proc.) oraz Beta ETF WIG20TR (-1,7 proc.). Z kolei na czele grupy akcji polskich uplasował się Esaliens Akcji Skoncentrowany FIZ (5,1 proc.), a za nim Quercus Agresywny z wynikiem 4,8 proc., w dużej mierze zapewne dzięki sporemu pakietowi mniejszych spółek.

To właśnie małe i średnie spółki w listopadzie poradziły sobie lepiej niż duże, a sądząc po tym, jak zaczął się grudzień, jest bardzo prawdopodobne, że ich przewaga utrzyma się do końca tego roku. Średni wynik funduszy „misiów" w zeszłym miesiącu to 2,45 proc. i żaden z tej grupy nie zakończył listopada ze stratą. Najlepszy był BNP Paribas Małych i Średnich Spółek z 4,8 proc. zysku, jednak jest to bardzo mały pod względem aktywów fundusz, choć jednocześnie najlepszy w grupie od początku roku. Kolejne za nim w listopadzie były Esaliens Małych i Średnich Spółek (3,8 proc.) i MetLife Akcji Małych Spółek (3,4 proc.). Dla porównania mWIG40 kończył miesiąc zwyżką o 2,12 proc., a sWIG80 o 3,58 proc. Fundusze akcji małych i średnich spółek zarobiły przeciętnie od początku roku 7 proc.

Z rynków wschodzących tym razem dobrze wypadł bardzo zmienny rynek turecki, a trzy strategie krajowych TFI wypracowały po blisko 10 proc. zysku. Średnia w grupie od początku roku to nieco ponad 13 proc. Znów błyszczały akcje rynków rozwiniętych, natomiast wśród funduszy wyróżnił się Skarbiec Spółek Wzrostowych z wynikiem 12 proc. W ostatnich tygodniach za sprawą powrotu do wyceny z początku września znów wskoczył na czoło tabeli dla całego rynku od początku roku. Jego wynik od stycznia przekracza 40 proc. Podobnie dobrze wypada w tym okresie PKO Akcji Rynku Złota (40,3 proc.), choć poprzedni miesiąc był słaby w tej grupie, a podium zamyka Esaliens Okazji Rynkowych (38,5 proc.).

Fundusze PPK zarabiają

Niewiele pozytywnych przykładów znajdziemy wśród funduszy dłużnych i należy zaznaczyć, że wyniki tego typu strategii wyhamowały wcześniej niż na początku listopada. Już wrzesień przyniósł istotny wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych. W listopadzie zwyżka rentowności była co prawda niewielka, jednak wyniki funduszy w wielu przypadkach były ujemne, natomiast średnie kształtowały się w okolicach zera. Oczywiście, biorąc pod uwagę spadki rentowności z pierwszych miesięcy roku, fundusze inwestujące w obligacje skarbowe mają coraz mniej do zaoferowania, zwłaszcza w porównaniu z inflacją, która w ostatnich miesiącach sięga 2,5–2,6 proc.

Foto: GG Parkiet

Analizując wyniki funduszy, warto też zwrócić uwagę na coraz więcej pojawiających się w tabelach notowań funduszy (co oznacza zarazem napływy pieniędzy) stworzonych pod pracownicze plany kapitałowe. Niektóre tylko w poprzednim miesiącu zdołały wypracować ponad 3-proc. stopy zwrotu. Na czoło wysuwa się obecnie oferta TFI PZU.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.