Fundusze inwestycyjne TFI

Zyski z nieruchomości bez ich kupowania

Fundusze › W Polsce rośnie popularność ETF-ów, czyli funduszy pasywnych naśladujących indeksy akcji czy obligacji. Dzięki takim produktom możemy także inwestować w nieruchomości w bardzo łatwy sposób.
Foto: Bloomberg

W ostatniej dekadzie warszawska giełda, ogólnie mówiąc, nie rozpieszczała inwestorów. WIG, indeks szerokiego rynku, w ciągu dziesięciu lat zyskał 13 proc. WIG20TR, czyli indeks dużych spółek z uwzględnieniem wypłacanych przez nie dywidendy, stracił blisko 3 proc. To jeden z powodów, dla którego Polacy stawiają mocno na rynek nieruchomości. Z danych Expandera wynika, że w większości dużych polskich miast ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w III kwartale rok do roku wzrosły. W Warszawie zwyżka sięgnęła 10,8 proc. (średnio do 10,2 tys. za mkw.), natomiast najmocniej ceny poszybowały w Krakowie – o 13,5 proc. (do 8,84 tys. za mkw.).

Według danych NBP łączna wartość transakcji w I kwartale wyniosła ponad 9 mld zł, a w II kwartale 3,24 mld zł. II kwartał istotnie jednak zaniżył te statystyki. Jak tłumaczy NBP, był to efekt bardzo niskiej sprzedaży w tym okresie. Jaka część tych transakcji to inwestycje? Przyjmując, że mają zwykle charakter gotówkowy, to ponad połowa. W I kwartale tego roku transakcje gotówkowe na rynku pierwotnym w siedmiu największych miastach Polski sięgnęły 5,66 mld zł, natomiast w II kwartale zaledwie niecałe 300 mln zł. Rok wcześniej w tym samym okresie było to 3,37 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.