Fundusze inwestycyjne TFI

O zakupach obligacji dziesięcioletnich można myśleć przy 3,5-proc. rentowności

Podmioty zagraniczne od dłuższego czasu systematycznie redukują portfel polskich obligacji. Być może ich powrót wsparłby wycenę papierów dłużnych - mówi Izabela Owczarek, zarządzająca portfelami dłużnymi w MetLife TFI.
Foto: mpr, kamil kajko

W połowie października, gdy rentowności obligacji dziesięcioletnich wystrzeliły w okolice 2,70 proc., część zarządzających i analityków mówiła już o panice na krajowym rynku długu. Po krótkiej korekcie w ostatnich dniach rentowności dziesięciolatek znów wskoczyły na nowe maksima w tym roku. Jak pani ocenia obecną sytuację?

Rzeczywiście niedawno mieliśmy moment paniki na całej długości krzywej rentowności. Dochodowość obligacji dziesięcioletnich wzrosła od początku października o 0,5 pkt proc. Potem pojawiła się korekta o około 15 pkt baz. Niestety, w ostatnich dniach z nawiązką odrobiliśmy te zniżki, więc rentowności papierów dziesięcioletnich znów znajdują się na lokalnych maksimach. Jeśli chodzi o rynkowe poziomy oprocentowania obligacji skarbowych, jesteśmy już sporo powyżej poziomów sprzed pandemii, więc rzeczywiście jest coś na rzeczy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.