Finanse

Wakacje czy jednak zmiana trendu?

Po kilku niezwykle udanych miesiącach w sierpniu obroty na warszawskim parkiecie wyraźnie siadły. Dotyczy to zarówno rynku akcji, NewConnect, kontraktów terminowych, jak też produktów strukturyzowanych.
Foto: Bloomberg

Wakacyjne lenistwo i rozprężenie dało się we znaki warszawskiej giełdzie. Sierpień upłynął pod znakiem wyraźnie niższych obrotów zarówno na rynku akcji, jak i w innych obszarach. Pytanie, czy faktycznie jest to tylko wina wakacji, a może powrót do smutnej rzeczywistości.

Historycznie słaby czas

W marcu, kiedy w rynki uderzył koronawirus, problem niskiej płynności na GPW zniknął niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wyraźnie poprawiły się statystyki dotyczące głównego rynku akcji, kontraktów terminowych, produktów strukturyzowanych, ETF-ów czy też rynku NewConnect. Sielankowy obraz trwał do lipca. W sierpniu zaczęły się na nim pojawiać pierwsze rysy, o czym świadczyć może chociażby sytuacja na rynku głównym. W ubiegłym miesiącu obroty wyniosły 17,4 mld zł. To najsłabszy wynik okresu pandemii. Dla porównania, jeszcze w lipcu były one o 6 mld zł większe. Podobną tendencję można zauważyć w innych obszarach. Na rynku NewConnect obroty w sierpniu wyniosły 1,73 mld zł wobec 2,28 mld zł w lipcu. Wolumen obrotu kontraktami terminowymi spadł z 619 tys. sztuk do 490 tys. Wartość transakcji na rynku produktów strukturyzowanych spadła z 235 mln zł do 211,7 mln zł. ETF-y zaliczyły spadek z 40,4 mln zł do 26,5 mln zł. Na pocieszenie pozostaje jedynie fakt, że tegoroczny sierpień i tak był lepszy niż ten z 2019 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.