Finanse

Leasing na hamulcu

Po kilku latach silnych wzrostów branża leasingowa odnotowała w 2019 r. spadek. To przede wszystkim efekt spadku tempa rozwoju gospodarki i niekorzystnych zmian zasad rozliczania leasingu samochodów osobowych.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

- To był dość szczególny rok. Po sześciu latach stałych wzrostów, nawet dwucyfrowych, mamy spadek o 5,8 proc. Kwota umów sfinansowanych w 2019 r. przez firmy leasingowe sięgnęła 77,8 mld zł – mówił w czasie wtorkowej prezentacji wyników branży za zeszły rok Andrzej Krzemiński, przewodniczący komitetu wykonawczego Związku Polskiego Leasingu. - W większości były to pieniądze wydane na inwestycje firm - dodał.

Tłumaczył, że w zeszłym roku Polska odnotowała łagodne hamowanie tempa rozwoju gospodarki, co w naturalny sposób odczuła także branża leasingowa.

Wartość aktualnie trwających kontraktów branży sięgnęła w zeszłym roku 160,4 mld zł.

Wysysanie popytu

Firmy leasingowe udzielają finansowania w postaci leasingu i pożyczki inwestycyjnej, jednak to leasing stanowi główny instrument finansowy oferowany przez branżę. Największym segmentem rynku leasingowego są pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. W zeszłym roku było to 45,3 proc. tego rynku. Na drugim miejscu znalazły się maszyny i inne urządzenia w tym IT (29 proc.), a na trzecim - środki transportu ciężkiego (23,9 proc.). Pozostałe transakcje dotyczyły nieruchomości (1,1 proc.) i finansowania innych aktywów (0,7 proc.).

I właśnie spadki w najważniejszym dla firm leasingowym obszarze rynku znacząco odbiły się na wyniku branży. Firmy leasingowe sfinansowały w zeszłym roku samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony o łącznej wartości 35,3 mld zł. To wynik gorszy niż rok wcześniej aż o 11,7 proc. - Ten spadek to efekt niekorzystnych zmian zasad opodatkowania i rozliczania leasingu samochodów osobowych, które pod koniec 2018 r. spowodowały ogromny wystrzał popytu na takie pojazdy, a w zeszłym roku ten popyt wyssały – tłumaczył Andrzej Krzemiński.

Inaczej było w przypadku finansowania pojazdów dostawczych (do 3,5 tony) - w 2019 r. poprawiły one swój wynik rosnąc o 5,1 proc. Niekorzystne dla polskich firm transportowych zmiany przepisów unijnych przełożyły się natomiast na ograniczenie inwestycji firm transportowych co przełożyło się na spadek tego segmentu o 4,6 proc. licząc rok do roku. Na 4-proc. plusie pozostawał natomiast sektor finansowania maszyn i IT. W zeszłym roku przedsiębiorcy przy pomocy leasingodawców sfinansowali swoje inwestycje w maszyny i urządzenia oraz IT o łącznej wartości 22,6 mld zł.

Przedsiębiorcy zarejestrowali w zeszłym roku 6930 elektrycznych samochodów osobowych, z czego 50 proc. pojazdów zarejestrowały firmy leasingowe. - Marzymy o milionie więc jest jeszcze spora przestrzeń do pokrycia – ocenił Andrzej Krzemiński.

Branża leasingowa ma nadzieję, że w 2020 r. powróci na ścieżkę wzrostów, co wiąże z wysokim popytem krajowym, wciąż wysokimi wydatkami konsumpcyjnymi i dużym zaufaniem do leasingu wśród klientów. Niedawne badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską pokazało, że leasing jest najbardziej istotnym źródłem finansowania dla 63 proc. małych i średnich firm działających w Polsce.

Wynajem aut na plusie

Wynajem długoterminowy aut kończy zakończył zeszły rok dwucyfrowym wzrostem na poziomie 10,6 proc. Liczba nowych aut osobowych zakupionych w polskich salonach na potrzeby wynajmu długoterminowego była w 2019 r. większa o 6,1 proc. niż rok wcześniej. Dla porównania, całkowita sprzedaż aut do firm w tym czasie, uwzględniająca wszystkie rodzaje finansowania, urosła o 2,1 proc., a w przypadku klasycznego leasingu finansowego, kredytu i zakupu ze środków własnych liczonych łącznie, wzrost był jeszcze mniejszy i wyniósł 1 proc. – 2019 r. przyniósł także kilka pozytywnych niespodzianek na rynku motoryzacyjnym w Polsce, wystąpiły zjawiska nieobserwowane od lat. Po raz pierwszy od dłuższego czasu to osoby prywatne, w większym stopniu niż firmy odpowiadały, za wzrosty sprzedaży w salonach samochodowych. Wyhamował również import aut używanych zza granicy – mówił Grzegorz Szymański, prezes Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.