Chemia

Dębica: Wysoka dywidenda nie była zaskoczeniem

W 2018 r. Dębica wypracowała 89,75 mln zł jednostkowego zysku netto. Zarząd proponuje, by 67,4 mln zł z tej kwoty podzielić między akcjonariuszy.
Foto: Fotolia

Oznacza to, że na każdą akcję przypadnie 4,88 zł. Uwzględniając cenę z zamknięcia sesji, daje to około 5,9-proc. stopę dywidendy. Dniem nabycia prawa do dywidendy ma być 23 września, natomiast wypłata ma nastąpić 18 grudnia 2019 r. Pozostałe 22,4 mln zł ma trafić na kapitał zapasowy.

Zaproponowana przez zarząd Dębicy dywidenda za 2018 r. nominalnie będzie jedną z najwyższych w giełdowej historii spółki, choć np. rok temu akcjonariusze otrzymali po 6,5 zł za akcję. Poprzedni rok był jednak lepszy pod względem zysku – wówczas spółka zarobiła 119,6 mln zł. W najbliższy czwartek Dębica ma zaprezentować raport za I kwartał tego roku.

Głównym akcjonariuszem Dębicy jest Goodyear Luxembourg, posiadający 84,4 proc. kapitału firmy.

Jak niedawno pisaliśmy, dotąd około 130 firm już zdecydowało bądź zadeklarowało, że podzieli się z udziałowcami zyskami z poprzedniego roku, natomiast średnia stopa dywidendy będzie podobna jak rok temu, czyli nieco powyżej 4 proc. Zdecydowanie mniej będzie jednak spółek płacących dwucyfrowe dywidendy.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.