Budownictwo

Polskie REIT-y przybiorą kształt po wakacjach

Międzyresortowy zespół przystępuje do pisania projektu ustawy. Czy przekona prezesa NBP?
Foto: Adobestock

Jesienią mogą ruszyć długo wyczekiwane prace legislacyjne nad ustawą o polskich REIT-ach, czyli spółkach, których sensem istnienia jest wypłacanie udziałowcom zysków z gospodarowania nieruchomościami. Premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół, którego zadaniem jest przygotowanie założeń projektu ustawy, którą rząd będzie mógł skierować do prac w parlamencie. Koordynatorem jest resort rozwoju.

Na ostatniej prostej

Jaki jest harmonogram działań? – Nad założeniami ustawy pracujemy z udziałem instytucji i ekspertów od miesięcy. Jest kilka fundamentalnych kwestii do rozstrzygnięcia, m.in. czy REIT-y mają być spółkami publicznymi czy funduszami inwestycyjnymi, czy mają inwestować w nieruchomości tylko mieszkaniowe czy również – czego chcemy – komercyjne – komentuje wiceminister rozwoju Anna Kornecka. – Zbudowaliśmy zespół ekspertów, specjalistów od rynku nieruchomości i rynku inwestycyjnego. Zadaniem międzyresortowego zespołu będzie praca nad konkretnymi regulacjami i rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących REIT-ów. Przepisy są bardzo potrzebne i wyczekiwane. Chciałabym, żeby wnioski zostały sformułowane w rozsądnym czasie, czyli po wakacjach – tak by we wrześniu można było zaprezentować finalną propozycję projektu ustawy Radzie Ministrów – dodaje.

Pod koniec kwietnia raport ze wstępnymi założeniami do ustawy regulującej działalność REIT-ów przesłały do resortów rozwoju i finansów Stowarzyszenie REIT Polska i Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych. Poproszone o komentarz, we wspólnym stanowisku organizacje podkreślają, że informacja o powołaniu przez premiera zespołu jest bardzo dobrą informacją, bo oznacza to, że rozpoczynają się prace nad kluczowymi dokumentami.

„Przekazaliśmy ministerstwom wstępne rekomendacje obejmujące główne założenia przyszłej legislacji: biznesowe, podatkowe i spójności z obowiązującym prawem. W przygotowaniu tego dokumentu brali udział członkowie obu stowarzyszeń reprezentujący rynek nieruchomości: inwestorzy, eksperci i doradcy. W dotychczasowych spotkaniach i korespondencji z partnerami publicznymi wyraziliśmy gotowość dzielenia się wiedzą oraz zadeklarowaliśmy pełne wsparcie przy pracach zespołu. Zgodnie z informacją Ministerstwa Przewodniczący Zespołu może zaprosić do udziału w pracach przedstawicieli instytucji lub organizacji, a także specjalistów i ekspertów, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji jego zadań. Wierzymy, że szerokie konsultacje z branżą nieruchomości są konieczne, podobnie jak korzystanie z doświadczeń oraz praktyk z innych krajów, którymi dysponują członkowie REIT Polska i PINK. Oba stowarzyszenia skupiają praktyków rynku nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem i są gotowe do pracy" – czytamy w oświadczeniu.

Potrzebny konsensus

W powołanym przez premiera zespole, poza koordynującym działania resortem rozwoju, zasiadają też przedstawiciele Ministerstwa Finansów, UOKiK i KNF, a ponadto BGK, GPW, PFR i NBP.

Foto: GG Parkiet

Opracowanie ram prawnych i reguł to jedno, nie jest jednak tajemnicą, że kluczowe będzie przekonanie do samej idei prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. To nieprzychylna opinia NBP storpedowała prace nad poprzednią wersją ustawy, która w 2018 r. utknęła w Sejmie i nie była procedowana aż do końca kadencji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.