Reklama

Idzie spowolnienie, kursy odrabiają straty

Według szacunków firmy Colliers International w I kwartale br. inwestorzy ulokowali w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej około 3,7 mld euro, czyli o 68 proc. więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 15.04.2020 05:00

Idzie spowolnienie, kursy odrabiają straty

Foto: Bloomberg

Najwięcej pieniędzy z tej kwoty tradycyjnie popłynęło do Polski – to 48 proc., a więc blisko 1,8 mld euro. Na drugim miejscu znalazły się Czechy z 39-proc. udziałem (1,44 mld euro), reszta przypadła na Słowację, Rumunię, Węgry i Bułgarię.

Analitycy spodziewają się, że w II i III kwartale transakcji będzie mniej z uwagi na m.in. wstrzymanie lotów i zamknięcie granic. W efekcie strony transakcji nie mogą się spotkać, kupujący nie mogą zobaczyć nieruchomości. Skala spadku trudna jest do oszacowania, bo zależy od tego, jaka będzie skala przełożenia pandemii na gospodarki. Co prawda kupujący wciąż mają apetyt i dużo gotówki do ulokowania, ale na razie panuje nastrój wyczekiwania na rozwój sytuacji. Z kolei właściciele i zarządcy oceniają i analizują ryzyko. Wielu z nich ma bowiem poczucie pominięcia, jeśli chodzi o rządowe pakiety pomocowe.

Tylko 29zł miesięcznie przez cały rok!

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej.

Zyskaj pełen dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie na PARKIET.COM w formie tekstów oraz treści audio i wideo.

Reklama
Budownictwo
Selena FM będzie skupiać się na rozwoju innowacyjnych produktów
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Budownictwo
Pekabex ofiarą cenowej wojny, obiecuje program naprawczy
Budownictwo
Promocje u deweloperów zdają egzamin. Sprzedaż mieszkań w górę w listopadzie
Budownictwo
Dawny Mercor wkracza w nowy etap
Materiał Promocyjny
Mokotów z wyższej półki. Butikowe projekty mieszkaniowe SGI
Budownictwo
GTC ze stabilnymi wynikami operacyjnymi. Dług jeszcze przyciska
Budownictwo
Akcjonariusz Murapolu chce sprzedać w ABB akcje stanowiące ok. 18% kapitału
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama