Budownictwo

Tarcza nie chroni właścicieli galerii

Branża handlowa apeluje o wsparcie nie tylko najemców.
Foto: Adobestock

Organizacje zrzeszające właścicieli nieruchomości handlowych apelują o nowelizację tarczy antykryzysowej, ponieważ obecne regulacje – skierowane przede wszystkim do najemców – zagrażają branży. Capital Park, którego portfel w około 27 proc. to nieruchomości handlowe, w II kwartale spodziewa się 45-proc. spadku zysku NOI (wpływy z czynszów minus koszty) w związku z blokadą galerii i pogorszeniem sytuacji najemców. W ostatnich kwartałach zysk NOI utrzymywał się na poziomie 24 mln zł.

– W ubiegłym roku wartość polskiego handlu wygenerowana przez centra handlowe wyniosła prawie 126 mld zł, to 30 proc. całości obrotów sektora handlu – wskazuje Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Obecna ustawa częściowo pomaga najemcom, ale kosztem wynajmujących. Postulowaliśmy wprowadzenie częściowej rekompensaty dla wynajmujących przez m.in. zaniechanie poboru podatku od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste. Uważamy także, że kluczowe jest teraz wsparcie rządu w zakresie ustaleń z bankami w celu wdrożenia mechanizmów odroczeniowych i finansujących raty kapitałowo-odsetkowe – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.