Biura maklerskie

Domy maklerskie. Walka o rejestry się rozpoczyna

Brokerzy zwietrzyli szansę na dodatkowy biznes.
Foto: Adobestock

Kolejne zmiany regulacyjne są jedną z większych bolączek rynku kapitałowego. Zazwyczaj bowiem oznaczają dla jego uczestników dodatkowe obowiązki. Czasami jednak rodzą także i szanse. Tak może być w przypadku wprowadzenia rejestru akcjonariuszy, który dotknie wszystkich spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych. Obowiązek ten wchodzi w życie z początkiem 2021 r., ale już do połowy przyszłego roku firmy muszą wybrać podmioty, które taki rejestr będą dla nich prowadzić. To z kolei otwiera szansę dla domów maklerskich. Dla mniejszych, niezależnych brokerów może się to okazać ważną częścią biznesu. Mowa w końcu o około 13 tys. firm, które będą musiały zmierzyć się z tym tematem.

Domy maklerskie walczyć będą o tort tworzony głównie przez firmy niepubliczne (one także będą musiały mieć rejestr akcjonariuszy niezależnie od tego, ilu udziałowców mają). Rywalizacja między biurami już się rozpoczęła.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.