REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Gospodarka spowolniła, ale o akcjach nie należy zapominać

W fazie spowolnienia w cyklu koniunkturalnym nie zaleca się kupowania akcji. Jednak stosunkowo łagodne hamowanie krajowej gospodarki, a także niskie wyceny na GPW powodują liczne dylematy krajowych inwestorów. Jaką więc obrać strategię działania?
Foto: Bloomberg

W teorii inwestowanie z wykorzystaniem faz cyklu koniunkturalnego (ożywienie, ekspansja, spowolnienie, recesja) nie należy do czynności przesadnie skomplikowanych. Upraszczając: w okresie recesji należy postawić na obligacje (najlepiej o stałym oprocentowaniu), w czasie ożywienia kupuje się akcje, gdy nadchodzi ekspansja, to do akcji należy dodać surowce (z uwagi na rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorstw na materiały), a w okresie spowolnienia w portfelu powinna dominować gotówka (lokaty, fundusze pieniężne itp.), a także wstrzemięźliwość wobec aktywów uważanych za ryzykowne (tj. akcje).

Jednak praktyka jest dużo bardziej skomplikowana – efektywne inwestowanie w oparciu o fazy cyklu koniunkturalnego wymaga połączenia wiedzy ekonomicznej i inwestycyjnej. Dlatego zwróciliśmy się do ekonomistów po dokładną analizę aktualnego momentu cyklu koniunkturalnego, w którym się znajdujemy, a także poznamy ich bieżące prognozy. Z kolei specjaliści od inwestowania pochylą się nad kwestią kupowania akcji na GPW w obecnych warunkach gospodarczych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA