Analizy

#WykresDnia: Bitcoin coraz wyżej

Kryptowaluta jest blisko pięciomiesięcznego szczytu, rosnąc o 33 proc. od 29 września.
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Bitcoin wzrósł w środę do prawie najwyższego od pięciu miesięcy poziomu powyżej 55 000 USD, przedłużając wzrost z poprzedniego dnia, gdy inwestorzy instytucjonalni weszli do gry, aby spróbować załapać się na wzrosty. Według Coin Metrics, kryptowaluta wzrosła o 7,6 proc., do 54 873,02 USD. Ether również wzrósł - o 2,8 proc. do 3 575,73 USD. Bitcoin wzrósł na początku sesji aż do 55 499 USD. To wzrost o 13 proc. tylko w tym tygodniu i 87 proc. w ciągu roku.

Rajd odbywał się w trakcie serii drobnych wydarzeń w Waszyngtonie, które zapewniły pewien komfort inwestorom instytucjonalnym, którzy chcą wejść w kryptowaluty. – Niepewność regulacyjna jest tym, co wciąż trzyma inwestorów z dala od rynku i za każdym razem, gdy zbliżamy się o krok do jasności regulacyjnej, widać tego rodzaju reakcję – powiedział Matt Hougan, dyrektor ds. inwestycji Bitwise Asset Management. – To główny czynnik napędzający kolejną wielką hossę na rynku kryptowalut – dodał.

Według ankietowanych przez Bitwise doradców finansowych najważniejszą rzeczą, która uniemożliwia im dokonywanie alokacji na kryptowaluty, jest niepewność regulacyjna. Hougan powiedział, że większość wyników była taka sama trzy lata z rzędu. We wtorek przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler powiedział podczas przesłuchania przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów, że nie planuje zakazać kryptowaluty i że zakaz będzie zależał od Kongresu.

Komentarze Genslera potwierdzają słowa prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ??Powella, który również powiedział w piątek, że nie planuje zakazać kryptowalut.

– Tego lata każda większa agencja regulacyjna w USA oświadczyła, że ????musi stworzyć nowy system regulacyjny wokół kryptowalu" – dodał Hougan. – To spowodowało dużą niepewność inwestorów, którzy wahali się alokować, nie wiedząc, jaki będzie zakres możliwości. Powodem, dla którego zbieramy się w tym tygodniu jest to, że najbardziej skrajna opcja podążania ścieżką Chin została wymazana z rynku zarówno przez Jerome'a ??Powella, jak i Gary'ego Genslera – podkreślił.

Szefowa Genesis ds. analizy rynkowej, Noelle Acheson, powiedziała, że ??środowa akcja cenowa różni się od poprzednich w tym roku i że wszystkie oznaki wskazują na to, że jest napędzana instytucjonalnie. – Inwestorzy instytucjonalni poruszają się jak stado, chwytają chwilę – powiedziała. – Kiedy widzą taki wzrost zaczynają myśleć: co mogę stracić? Czy moje wyniki będą słabsze niż moich konkurentów? Może powinienem się w to wpakować – podsumowała. Zauważyła, że ??Bitcoin utrzymał swoją pozycję w pierwszej piątce najskuteczniejszych aktywów cyfrowych w ciągu ostatnich 24 godzin. To coś, czego Acheson nigdy wcześniej nie widziała, ponieważ najlepsze wyniki to zwykle mniejsze altcoiny i aktywa DeFi. – Bitcoin jest instytucjonalną rampą do kryptowalut, a kiedy jest jednym z najlepszych graczy, jest to znak, że instytucje nadchodzą – powiedziała Acheson. Dodała, że ??przy gwałtownym skoku cen zwykle likwiduje się kilka krótkich pozycji, ale tak nie było w środę. – W pewnym momencie cena podskoczyła o 3,5 proc. w pięciominutowym oknie i bez likwidacji oznacza to, że jest to duży zakup spotowy – powiedziała Acheson.

Kolejny duży sygnał nadszedł z Chicago Mercantile Exchange. – W środę miała najwyższy spread bazowy – różnicę między cenami kontraktów futures na bitcoin a ceną spot ze wszystkich giełd – powiedziała Acheson. Nazwała to „niezwykłym", ponieważ podstawa CME zwykle podąża za innymi giełdami. Dodała, że ??CME jest giełdą, która oferuje najniższą dźwignię, więc chociaż może nie być tą, z której korzystają traderzy lub fundusze hedgingowe, które chcą dźwigni, jest to jedyna, z której często korzystają tradycyjne instytucje, ponieważ jest to obecnie jedyna giełda instrumentów pochodnych kryptowalut z federalnym nadzorem.

W tym czasie akcje spadały, gdyż obawy o wzrost stóp, wyższą inflację, stan ponownego otwarcia oraz limit zadłużenia pogorszyły nastroje inwestorów. Bitcoin nie okazał się bezpiecznym aktywem – jego cena kilkakrotnie spadała na giełdzie – ale wielu nadal tak go postrzega, dzięki czemu utrzymał się pośród środowych zawirowań na rynku akcji.

– Dyskusja o wypowiedzi Janet Yellen była głównym powodem zakupu bitcoinów – powiedział Jim Cramer z CNBC w „Squawk on the Street". – Jeśli przeanalizujesz to, co mówi i stanie się to prawdą, dolar nie wydaje się być tak cenny jak krypto – dodał.

Yellen ostrzegła we wtorek, że presja inflacyjna uderzająca w amerykańską gospodarkę może trwać kilka miesięcy i że Stany Zjednoczone powinny w pełni spodziewać się recesji, jeśli limit zadłużenia nie zostanie zniesiony w ciągu dwóch tygodni.

– Do tej pory widzieliśmy, że kryptowaluty zachowują się jak hybryda gdzieś pomiędzy towarem a walutą – powiedziała Lisa Shalett, dyrektor ds. inwestycji Morgan Stanley Wealth Management, „Squawk on the Street". Tak więc „zmienność była czterokrotnie większa niż w przypadku akcji".

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.