Analizy

#WykresDnia: Niedostępne kredyty

Dostępność kredytów hipotecznych jest w USA na najniższym poziomie od sześciu lat. Pomimo niskiej ceny.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

W sierpniu dostępność kredytów spadła o 32 proc. A jednocześnie rośnie sprzedaż domów i refinansowanie kredytów. Według firmy Black Knight, zajmującej się danymi hipotecznymi, amerykańscy pożyczkodawcy udzielili oszałamiającej kwoty 1,1 biliona dolarów w postaci kredytów mieszkaniowych w okresie od kwietnia do czerwca, co stanowi najlepszy kwartał od co najmniej dwóch dekad. Rekordowy kwartał podkreśla rosnącą dysproporcję między właścicielami domów, którzy są przygotowani do skorzystania z doskonałych warunków, a tymi, którzy po prostu desperacko pragną nie stracić swoich domów.

Wzrost aktywności był spowodowany przede wszystkim bezprecedensowym pośpiechem do refinansowania. Gdy stopy spadły do ??historycznie najniższych poziomów, właściciele domów przetestowali limity zdolności pożyczkodawców z ponad 2,3 mln refinansowań w kwartale, najwięcej od prawie 17 lat. Według danych Black Knight 70 proc. wszystkich pożyczek udzielonych według wartości dolara w drugim kwartale stanowiły refinansowanie.

Większość skorzystała z 3 proc. stóp procentowych, aby obniżyć miesięczne płatności; Black Knight stwierdził, że pożyczki gotówkowe dotyczyły tylko 3 z 10 refinansowań w drugim kwartale.

Trzeci kwartał zapowiada się jeszcze lepiej - blokady na refinansowanie, które mają zostać zamknięte w trzecim kwartale, wzrosły o 20 proc. w porównaniu z drugim kwartałem.

„Biorąc pod uwagę obecne warunki rynkowe i niedawne opóźnienie 50 punktów bazowych od refinansowania GSE do grudnia spodziewalibyśmy się, że prawie rekordowo niskie stopy procentowe będą nadal stymulować rynek" - powiedział Ben Graboske z Black Knight. „W końcu wciąż jest prawie 18 milionów właścicieli domów z dobrym kredytem i co najmniej 20 proc. kapitałem, którzy są w stanie obniżyć o co najmniej 0,75 proc. obecną stopę pierwszego kredytu poprzez refinansowanie".

I chociaż rynek zakupów spadł o 8 proc., głównie z powodów związanych z koronawirusem, blokady kursów sugerują, że stłumiony popyt może doprowadzić do rekordowej aktywności w trzecim kwartale.

„Blokady zakupów w III kwartale 2020 r. zrekompensowały już straty spowodowane przez COVID w drugim kwartale - a następnie niektóre - w oparciu o normalne sezonowe oczekiwania" - powiedział Graboske. „W rzeczywistości blokady stóp sugerują, że w trzecim kwartale możemy zaobserwować przełamanie typowych sezonowych trendów i wzrost o 30-40 proc., co doprowadziłoby nas do nowego rekordu".

A niezależne banki hipoteczne i spółki zależne zajmujące się kredytem hipotecznym odnotowały zysk netto w wysokości 4548 USD na każdej pożyczce, którą udzieliły w drugim kwartale 2020 r., w porównaniu z 1600 USD w pierwszym kwartale, według Mortgage Bankers Association.

Według Freddi Mac, oprocentowanie kredytów hipotecznych ustanowiło kolejny rekord w zeszłym tygodniu. Powinno to utrzymać wysoki popyt na zakup i refinansowanie kredytów hipotecznych w nadchodzących miesiącach i zwiększyć dotychczasowy rekordowy zysk wśród krajowych pożyczkodawców.

Powiązane artykuły