Analizy

Niemcy. Ideologia „czarnego zera” pod ostrzałem

– Gdy stopy procentowe są bardzo nisko, narzędzi polityki pieniężnej nie można używać w zwyczajowy sposób, a to oznacza, że trzeba w większym stopniu sięgać po bodźce fiskalne – powiedział w zeszłym tygodniu podczas sympozjum w Jackson Hole Olivier Blanchard, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Foto: Bloomberg

To jeden z wielu wpływowych ekonomistów, którzy próbują wytłumaczyć Niemcom, że jeśli chcą pobudzić gospodarkę, mogą wybierać między łagodniejszą polityką fiskalną i kolejnymi niekonwencjonalnymi działaniami Europejskiego Banku Centralnego. Berlinowi nie podoba się żadna z tych opcji.

W tym roku Niemcy szósty raz z rzędu odnotują nadwyżkę w sektorze finansów publicznych. W ocenie Komisji Europejskiej wyniesie ona 1 proc. PKB. Jednocześnie nadreńska gospodarka stanowi epicentrum europejskiego spowolnienia. Kolejnym ostrzeżeniem, że osuwa się ona w recesje, była poniedziałkowa zniżka wskaźnika Ifo, mierzącego nastroje niemieckich przedsiębiorców, do najniższego poziomu od niemal siedmiu lat.

Foto: GG Parkiet

– Niemcy są w unikalnej sytuacji: potrzebują bodźców fiskalnych i mają możliwość ich wykorzystania. Nie potrafię znaleźć kraju, w którym argumenty na rzecz złagodzenia polityki fiskalnej byłyby mocniejsze – powiedział kilka dni temu na łamach „Financial Timesa" Jason Furman, przewodniczący Rady Doradców Ekonomicznych w administracji Baracka Obamy. „FT" oceniał, że w Berlinie panuje ideologia „czarnego zera", czyli zrównoważonego budżetu, która zaczyna budzić opór także wśród wspierających ją dawniej niemieckich przedsiębiorców.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.