#WykresDnia: Największe gospodarki świata

Najważniejsza zmiana w ciągu minionych 40 lat: Chiny wyprzedziły USA.

Publikacja: 04.08.2020 09:50

#WykresDnia: Największe gospodarki świata

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem wartości PKB już w dekadzie 2010-2020. W tym, roku ich produkt krajowy brutto osiągnie wartość 29,47 biliona dolarów, podczas gdy amerykański – 22,32 biliona. Różnica zwiększy się w przyszłym roku: chiński PKB osiągnie 31,85 biliona dolarów, amerykański – 23,18 biliona.

Z pierwszej dziesiątki 1980 roku w następ[nich latach wypadły najpierw Meksyk, potem Włochy. Ten pierwszy kraj zastąpiły Chiny, drugi – Indonezja. Być może czeka nas kolejna zmiana. Gospodarka Korei Południowej spadła o 3,3 procent rok do roku w drugim kwartale, ale według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju tempo wzrostu PKB w drugim kwartale tego kraju było drugim najwyższym spośród 14 największych gospodarek. Chiny zajęły pierwsze miejsce, ponieważ ich gospodarka wzrosła w tym samym okresie o 11,5 proc. Tempo wzrostu PKB czwartej co do wielkości gospodarki azjatyckiej przewyższyło wiele krajów rozwiniętych, w tym Stany Zjednoczone, Niemcy, Francję, Włochy i Hiszpanię, w których ich gospodarka skurczyła się odpowiednio o 9,5%, 10,1%, 13,8%, 12,4% i 18,5 proc.

„Trudno powiedzieć na podstawie prostych obliczeń, ale sądząc po tempie wzrostu PKB w kraju w wartości bezwzględnej, Korea zminimalizowała szkody gospodarcze spowodowane pandemią - około 20-30 procent szkód poniesionych przez innych, - powiedział koreański wicepremier i minister finansów Hong Nam-ki.

Oczekuje się, że Chiny odnotują w tym roku dodatni wzrost PKB, pokonując pandemię COVID-19 w najszybszym tempie, powiedział południowokoreański ekspert gospodarczy. „Wzrost PKB Chin w drugim kwartale wynosi 3,2 procent. Gdyby gospodarka Chin została znormalizowana, a PKB w trzecim i czwartym kwartale wzrósł o 6 do 7 proc., to roczne tempo wzrostu PKB Chin wyniesie w tym roku 2,6-3,0 proc. - powiedział w niedawnym wywiadzie dla agencji Xinhua Jeon Byeong-seo, dyrektor Instytutu Chińskich Badań Ekonomicznych i Finansowych.

Pochwalił Chiny za bardzo wczesne ogłoszenie pakietów stymulacyjnych fiskalnych i monetarnych, które stały się bardzo ważne w sytuacjach, w których wiele krajów przeprowadziło blokady, a handel transgraniczny był trudny do kontynuowania. Zwrócił uwagę, że chińskie środki stymulacyjne, których nigdy wcześniej nie widziano, są skuteczne do tej pory i przewiduje się, że będą miały większy wpływ w drugiej połowie tego roku. „Przewiduje się, że Stany Zjednoczone i Europa odnotują ujemny wzrost PKB w 2020 r. Wkład Chin w światowy PKB wzrósł do najwyższego poziomu w ostatnich latach i oczekuje się, że jeszcze się zwiększy" - powiedział Jeon.

Tymczasem zgodnie z pierwszym odczytem amerykańskiego Departamentu Handlu PKB USA spadł o 32,9 proc. w II kwartale. Raport „tylko podkreśla, jak głęboka i ciemna jest dziura, w którą wkroczyła gospodarka w drugim kwartale" - powiedział Mark Zandi, główny ekonomista w Moody's Analytics. „To bardzo głęboka i ciemna dziura, z której wychodzimy, ale wydostanie się zajmie dużo czasu" - pisze CNBC.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty