Szalony rajd akcji GameStop. W co gra Ryczący Kotek?

Gorące dwa tygodnie memowych inwestorów to wiele hałasu o nic?

Publikacja: 17.06.2024 08:31

Szalony rajd akcji GameStop. W co gra Ryczący Kotek?

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Mimo wielkiej huśtawki kursu w sumie cena akcji GameStop z mieniła się w niewielkim stopniu. W piątek na koniec sesji kosztowały ponad 28 dolarów.

W ciągu każdej z minionych co najmniej dziesięciu sesji procentowe zmiany kursu akcji ulubionej przez memowych graczy spółki były dwucyfrowe.

Wprawdzie taka zmienność nie jest niczym niezwykłym w memowym środowisku tym razem uwagę zwróciły jej powody.

Czytaj więcej

Szaleństwa GameStopu ciąg dalszy

Co pokazał Ryczący Kotek?

W czwartek, kiedy miało się odbyć, przełożone ostatecznie na poniedziałek walne akcjonariuszy, cena akcji GameStop, sprzedawcy gier wideo, podskoczyła o 14 proc.

Keith Gill, inwestor znany w tym środowisku jako „Roaring Kitty” - Ryczący Kotek zamieścił zrzut ekranowy dowodzący iż nie ma już 120 tys. opcji kupna - wygasających w następnym tygodniu z ceną wykonania 20 dolarów - i zwiększył stan posiadania akcji GameStop. Miał ich już dziewięć milionów wobec pięciu milionów w miniony poniedziałek.

Po prezentacji Gilla ruch na rynku zwiększyli inni gracze podobnie jak on nie kryjący podziwu dla Ryana Cohena, prezesa GameStop.

W minionym tygodniu z rąk do rak przeszło około 570 milionów akcji, wprawdzie mniej niż w poprzednim , ale dwa razy tyle co średnio wtedy kiedy sytuacja na rynku wróciła do normy po pierwszym wybuchu gorączki na akcjach GameStop.

Czytaj więcej

Szokująca pozycja na akcjach GameStop. Notowania ostro w górę

Spółka znowu sprzedała akcje

Spółka ta w ostatnich dniach ponownie zdołała sprzedać swoje akcje i poprawić sytuację finansową o ponad dwa miliardy dolarów. W maju, w podobnych okolicznościach, pozyskała ponad trzy miliardy dolarów.

Kiedy w minionym tygodniu "Roaring Kitty" na żywo promował zawartość swojego portfela i deklarował zaufanie do prezesa Cohena śledziły to setki tysięcy osób.

Gill wypłynął na fali wyciskania inwestorów grających na krótko, która wstrząsnęła Wall Street w 2021 roku. Teraz, jak słychać, Ryczący Kitty traci swój autorytet. Firmy tradingowe, a nawet niektórzy dawni wyznawcy spoglądają na niego podejrzliwie. Czy Gill manipuluje rynkiem?

Czytaj więcej

Akcje GameStop, AMC czy Reddit. Polacy rzucili się na akcje memiczne

Czym jest manipulacja?

A rynek zastanawia się też czym jest manipulacja. E*Trade, firma maklerska należąca do banku Morgan Stanley z powodu obaw o manipulację zastanawia się, czy nie zakazać Gillowi handlu na swojej platformie, informowała niedawno gazeta „The Wall Street Journal”.

Craig Marcus z kancelarii prawnej Ropes&Gray, w rozmowie z agencją Bloomberg, zwraca uwagę, że manipulacja zwykle wiąże się z windowaniem kursu akcji określonej firmy i chęcią zarobienia na ruchach ceny, a jeśli zrzuty ekranowe pokazywane przez Keitha Gilla są prawdziwe z czymś takim nie mamy do czynienia.

Gospodarka światowa
To nie koniec szalonego rajdu S&P500. Wspaniała Siódemka odzyska moc
Gospodarka światowa
Rynki wschodzące czeka fala obniżek stóp
Gospodarka światowa
Fidżi, Japonia i Wenezuela, czyli ekstrema polityki pieniężnej na świecie
Gospodarka światowa
Uzależnienie Fedu od statystyk podbija zmienność
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 4,6 procent
Gospodarka światowa
EBC tnie stopy, a Lagarde nie widzi ryzyka recesji