REKLAMA
REKLAMA

Akademia inwestycyjna

Mobilny bank dla mobilnych klientów

Nie tak dawno dostęp do konta w telefonie był nowością. Dzisiaj w ten sposób sprawdzamy saldo rachunku, robimy przelewy, płacimy w sklepie za zakupy... Funkcje aplikacji mobilnych są coraz bardziej rozbudowane i przyjazne. Szacuje się, że 4 mln klientów banków to użytkownicy mobile only.

Zdaniem ponad 90 proc. badanych przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium za 10 lat kupowanie biletów, funduszy inwestycyjnych i polis, płacenie za buty czy wypożyczenie roweru będzie w mobilnym banku oczywistością.

Foto: Adobestock

W tym roku mija 10 lat od uruchomienia pierwszej aplikacji mobilnej na system iOS. Szlaki przetarł Raiffeisen Bank, którego mobilny portfel był wówczas nowością na rynku. Tym śladem podążyły kolejne instytucje. Minimum, do którego pierwotnie się ograniczały (czyli przeniesienie podstawowych funkcji z bankowości internetowej do telefonu), nie wystarczyło na długo. Dzisiaj najlepsze bankowe aplikacje w smartfonie nie tylko ułatwiają dostęp do bankowych usług, ale również umożliwiają płacenie za parking czy bilety komunikacji miejskiej, pozwalają na wymianę walut, zakup ubezpieczeń turystycznych i samochodowych, zaciągnięcie szybkiej pożyczki. Udostępniają też płatności zbliżeniowe telefonem.

Bankowość mobilna szybko zyskuje na popularności. Korzysta z niej już ok. 11,2 mln osób. Szybko przybywa zwolenników wygodnych płatności zbliżeniowych. Oferta banków wciąż jest jednak nierówna. W niektórych, choć już nielicznych instytucjach aplikacja mobilna nadal ma tylko podstawowe funkcje, takie jak obsługa rachunku, sprawdzanie salda, realizowanie przelewów, ewentualnie zakładanie lokat.

Najnowsze technologie

Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, BLIK i HCE, określane czasem jako NFC ze względu na wykorzystanie modułu NFC w telefonie, to systemy płatności mobilnych, które zna coraz więcej Polaków. Aż 14 banków umożliwia płatności BLIK-iem i w systemie Google Pay. Apple Pay pojawił się w Polsce dopiero w ubiegłym roku. Jako pierwszy system płatności za pomocą urządzeń iPhone, Apple Watch, iPad oraz Mac Apple Pay wprowadził Alior Bank. Dość szybko dołączyły do niego: BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Santander i T-Mobile Usługi Bankowe. Do wdrożenia systemu z logo jabłka szykuje się Citi Handlowy.

Najwięcej sposobów płatności smartfonami udostępnia Santander. Umożliwia nie tylko transakcje BLIK-iem i przy wykorzystaniu technologii HCE, ale również w systemach Google Pay i Apple Pay, smartwatchami w Garmin Pay i – jako jedyny – w Fitbit Pay. Santandera goni Getin Bank z Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, HCE i BLIK-iem.

Apple Pay jest dostępny w 13 bankach, a płatności HCE – w 10. Na razie Garmin Pay oferują cztery banki: Santander Bank, Nest Bank, PKO BP i Getin Bank, a Fitbit Pay (działa nie tylko w smartwatchach, ale również w opaskach fitness) – tylko Santander Bank. Płatności zbliżeniowych telefonem wciąż nie umożliwiają: BOŚ, Idea Bank i Bank Pocztowy.

Szybkie płatności

Jednym z najnowszych ułatwień w płatnościach zbliżeniowych jest możliwość zeskanowania kamerką smartfona danych do przelewu ze strony komputera lub z wydrukowanej faktury. System sam przenosi dane do aplikacji. Wprowadzenie tej nowości zapowiedział mBank. Z kolei Bank Pekao już uruchomił możliwość zakładania i aktywacji kont dzięki selfie, a teraz pracuje nad wdrożeniem płatności Garmin Pay. Citi Handlowy jeszcze w tym półroczu chce zacząć wykorzystywać biometrię twarzy przy udzielaniu kredytów online. Planuje też wdrożenie Apple Pay.

Millennium Bank w grudniu ubiegłego roku udostępnił mobilnym klientom kontakt z chatbotem Milla, który umożliwia głosowe lub tekstowe zlecanie operacji bankowych. Na razie Milla ułatwia realizowanie przelewów, doładowywanie telefonów na karty i kart przedpłaconych oraz przypomina o terminach płatności. Bank zapowiada jednak, że to nie koniec i co kwartał będą się pojawiały kolejne elementy rozbudowujące możliwości Milli. Do rywalizacji włączył się PKO BP, który w drugiej połowie roku również chce wprowadzić głosową obsługę transakcji w aplikacji mobilnej.

Zarządzanie kartami

Ułatwienie płatności to nie wszystko, liczy się też ich bezpieczeństwo. Przydatną i coraz popularniejszą usługą w aplikacji mobilnej jest możliwość blokowania kart płatniczych (na pewien czas lub do końca ważności) jednym kliknięciem.

Blokowanie czasowe zabezpieczające kartę przed jej nieuprawnionym użyciem pozwala np. zostawić plastik w szatni na basenie. Można go też zabrać na plażę i na czas kąpieli włożyć do torby bez narażania się na utratę pieniędzy. Blokada uniemożliwi zawarcie jakiejkolwiek transakcji w sklepie, w internecie lub podjęcie gotówki z bankomatu. Zabezpieczyć w ten sposób można też transakcje BLIK-iem.

Odblokowanie karty jest możliwe w każdej chwili, podobnie jak ponowne zablokowanie. W ten sposób można zabezpieczać karty debetowe, kredytowe, a nawet przedpłacone, tradycyjne plastiki, a także karty wirtualne. Jeżeli zapomnimy o blokadzie w czasie zakupów, SMS nam o tym przypomni. ¶

Najbogatsze bankowe aplikacje mobilne

Bank Millennium

¶ W aplikacji mobilnej można zakładać lokaty, przeglądać inwestycje, płacić za miejsce parkingowe, kupować bilety komunikacji miejskiej, ubezpieczenia turystyczne oraz samochodowe OC i AC (wystarczy zeskanować kod z dowodu rejestracyjnego).

¶ Można też przechowywać karty lojalnościowe, mobilnie autoryzować zlecenia, korzystać z pomocy Milli – głosowego asystenta (można mu głosowo zlecać operacje bankowe), łączyć się z konsultantem bez weryfikacji danych, płacić zbliżeniowo w systemach: Apple Pay, NFC oraz BLIK (także bez podawania kodu przy e-zakupach), podejmować gotówkę z bankomatu, realizować przelewy na telefon, generować czeki BLIK, czasowo blokować karty, połączyć się z konsultantem bez konieczności dodatkowej identyfikacji, skanować kody QR z faktur i automatycznie realizować płatności, pobierać i wysyłać PDF z potwierdzeniem płatności, realizować zlecenia stałe, brać pożyczki w ramach ofert specjalnych, tworzyć karty wirtualne do płatności zbliżeniowych telefonem.

¶ Do systemu można logować się PIN-em lub odciskiem palca.

Santander Bank

¶ Oferuje najwięcej rodzajów płatności mobilnych. Klienci mają do dyspozycji HCE, Google Pay, Apple Pay, płatności smartwatchami – Garmin Pay i Fitbit Pay oraz BLIK-iem.

¶ W aplikacji można zakładać lokaty, wnioskować o kredyty, zarządzać kartami – zmieniać limity, włączać i wyłączać pasek magnetyczny, tymczasowo zablokować kartę lub zastrzec ją w razie kradzieży.

¶ Można też wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, mobilnie autoryzować zlecenia, kupować bilety komunikacji miejskiej, płacić za parking, skanować kody QR na fakturach i rachunkach do przelewów, zasilać telefony na kartę, robić ekspresowe przelewy w systemie Express Elixir oraz BlueCash.

¶ W aplikacji można poza tym włączyć powiadomienia push informujące o zmianach na rachunkach i kartach oraz o nieudanych próbach logowania się do bankowości mobilnej i internetowej.

¶ Do aplikacji można się logować PIN-em, odciskiem palca lub biometrią twarzy.

PKO BP

¶ W aplikacji iPKO można realizować przelewy polskie i zagraniczne, generować kody QR z danymi do przelewu, potwierdzać przelewy i przekazywać je jako załącznik PDF, doładowywać telefon, realizować zlecenia stałe i serie przelewów, odbierać przekazy Western Union, otworzyć ROR i konto oszczędnościowe (również we frankach szwajcarskich, funtach brytyjskich i euro), płacić zbliżeniowo NFC i BLIK-iem, generować czeki BLIK, nadawać kody do czeków BLIK, płacić BLIK-iem w e-sklepach bez podawaniu kodu, podejmować BLIK-iem pieniądze z bankomatu.

¶ Można też zarządzać kartami kredytowymi, czasowo blokować karty, włączać i wyłączać w karcie funkcje wielowalutowe, składać wnioski o pożyczki, zakładać lokaty, kupić ubezpieczenie podróżne, korzystać z kantoru walutowego.

¶ Do systemu można logować się PIN-em, odciskiem palca lub biometrią twarzy.

Nest Bank

¶ W aplikacji można realizować przelewy natychmiastowe Blue Cash, założyć lokatę i konto oszczędnościowe, otworzyć rachunek walutowy, kupować i sprzedawać waluty, złożyć wniosek o świadczenie w programie 500+, realizować przelewy podzielone VAT (split payment), doładowywać telefon, realizować przelewy walutowe SEPA i SWIFT, zlecenia stałe, przelewy z datą przyszłą, opłacać parkingi, kupować bilety komunikacji miejskiej, zamawiać i opłacać taksówki, zamawiać kwiaty, rezerwować hotele i bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe, zamawiać jedzenie z dostawą do domu.

¶ Można też uruchomić powiadomienia push o wpływach i obciążeniach konta oraz pakiet powiadomień o nieudanych próbach logowania, o aktywacji aplikacji, zmianie danych logowania i danych osobistych.

¶ Można również generować potwierdzenia zbiorcze dla wybranych transakcji w formacie PDF.

¶ Płatności zbliżeniowe mogą być realizowane w systemach: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay; niebawem dojdzie BLIK.

¶ Do systemu można się logować PIN-em mobilnym z awatarem, odciskiem palca lub biometrią twarzy.

Pekao SA

¶ W aplikacji PeoPay można zakładać lokaty, wnioskować o pożyczki, założyć konto oszczędnościowe, zarządzać kartami, kupować bilety komunikacji miejskiej, opłacać miejsca parkingowe.

¶ Możliwe jest mobilne autoryzowanie transakcji, potwierdzanie operacji odciskiem palca, wpłacanie i podejmowanie pieniędzy BLIK-iem w maszynach sieci Euronet i Planet Cash, realizowanie płatności zbliżeniowych w systemie Apple Pay, wymiana walut (USD, EUR, CHF, GBP) po kursach korzystniejszych niż w standardowej tabeli kursowej banku.

¶ Aplikacja pozwala zarządzać kartami kredytowymi, doładowywać telefon, opłacać e-faktury, zakładać e-lok@ty.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA