Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2021 18:25 Publikacja: 24.01.2021 18:25
Justyna Papież senior associate, Olesiński & Wspólnicy
Foto: materiały prasowe
Jakie nieprawidłowości mogą być związane ze statusem spółki giełdowej?
Tomasz Wróblewski: Spółka, wchodząc na giełdę, decyduje się na bycie bardziej przejrzystą niż inne spółki. Odsłania się jednocześnie przed konkurencją, jak i inwestorami. Spółka giełdowa musi realizować o wiele więcej obowiązków (m.in. zarządzać informacją poufną), co oznacza, że zainteresowanie nią jest większe. Rola zarządu takiej spółki zatem będzie inna niż rola zarządu spółki niegiełdowej. Również odpowiedzialność członka zarządu (zarówno cywilna, jak i karna) jest o wiele większa: mamy przepisy administracyjne, które nakładają wysokie sankcje, dodatkowo inne przepisy mówią o odpowiedzialności członka zarządu czy całego zarządu spółki giełdowej. Często zagrożona jest zarówno spółka, jak i członkowie jej organów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Każdy sektor poza finansowym jest w jakiejś mierze beneficjentem niższych stóp procentowych– mówi Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.
Indeksy w USA mogą do końca wakacji ustanowić nowe, historyczne szczyty. To powinno wspierać też notowania na GPW, chociaż elementem niepewności jest u nas wpływ obniżek stóp procentowych na banki – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas