Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.04.2025 20:59 Publikacja: 18.04.2025 07:56
Małgorzata Szewc wiceprezeska, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Celem tego standardu jest określenie takich wymogów ujawnień, na podstawie których użytkownicy informacji będą mogli uzyskać wiedzę o strategii i podejściu jednostki, procesach i procedurach oraz wynikach w odniesieniu do postępowania w biznesie. Lecz podmiot sporządzający sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju zgodnie z ESRS powinien wiedzieć, że historia prac nad ESRS doprowadziła do tego, że kluczowe informacje o ładzie korporacyjnym zostały przeniesione ze standardu tematycznego do obowiązkowego przekrojowego standardu ESRS 2 „Ogólne ujawnianie informacji”. Te kluczowe wymogi ujawnień określono w GOV-1 do GOV-5, a także w ujawnieniach dotyczących SBM i zarządzania IRO. Natomiast te zagadnienia, które pozostawiono ostatecznie w standardzie tematycznym G1, muszą być przedmiotem analizy w ramach procesu oceny podwójnej istotności. Powinno się zatem przeanalizować co najmniej zagadnienia ESG wymienione w AR 16 w ESRS 2, tj. dotyczące kultury korporacyjnej, ochrony sygnalistów, dobrostanu zwierząt (dotyczy podmiotów, których działalność bezpośrednio lub pośrednio w łańcuchu wartości wpływa na dobrostan zwierząt), zaangażowania politycznego i działalności lobbingowej, zarządzania relacjami z dostawcami (w tym kwestie praktyk płatniczych) oraz korupcji i przekupstwa (w tym zapobiegania, wykrywania, szkoleń oraz incydentów). Przydatną wskazówką opublikowaną w listopadzie 2024 roku przez EFRAG może być dokument wydany w ramach Platformy EFRAG Q&A, a dotyczący zmapowania zagadnień ESG wskazanych w AR 16 w ESRS 1 z ujawnieniami tematycznymi (Cross-cutting mapping of sustainability matters to topical disclosures – Q&A ID 177). W części dotyczącej G1 łatwo prześledzić, jak wymienione wyżej zagadnienie, np. zarządzanie relacjami z dostawcami, wiąże się z kilkoma wymogami ujawnień w ramach G1 (przykładowy fragment na końcu artykułu).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas