Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Małgorzata Szewc wiceprezeska, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Celem tego standardu jest określenie takich wymogów ujawnień, na podstawie których użytkownicy informacji będą mogli uzyskać wiedzę o strategii i podejściu jednostki, procesach i procedurach oraz wynikach w odniesieniu do postępowania w biznesie. Lecz podmiot sporządzający sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju zgodnie z ESRS powinien wiedzieć, że historia prac nad ESRS doprowadziła do tego, że kluczowe informacje o ładzie korporacyjnym zostały przeniesione ze standardu tematycznego do obowiązkowego przekrojowego standardu ESRS 2 „Ogólne ujawnianie informacji”. Te kluczowe wymogi ujawnień określono w GOV-1 do GOV-5, a także w ujawnieniach dotyczących SBM i zarządzania IRO. Natomiast te zagadnienia, które pozostawiono ostatecznie w standardzie tematycznym G1, muszą być przedmiotem analizy w ramach procesu oceny podwójnej istotności. Powinno się zatem przeanalizować co najmniej zagadnienia ESG wymienione w AR 16 w ESRS 2, tj. dotyczące kultury korporacyjnej, ochrony sygnalistów, dobrostanu zwierząt (dotyczy podmiotów, których działalność bezpośrednio lub pośrednio w łańcuchu wartości wpływa na dobrostan zwierząt), zaangażowania politycznego i działalności lobbingowej, zarządzania relacjami z dostawcami (w tym kwestie praktyk płatniczych) oraz korupcji i przekupstwa (w tym zapobiegania, wykrywania, szkoleń oraz incydentów). Przydatną wskazówką opublikowaną w listopadzie 2024 roku przez EFRAG może być dokument wydany w ramach Platformy EFRAG Q&A, a dotyczący zmapowania zagadnień ESG wskazanych w AR 16 w ESRS 1 z ujawnieniami tematycznymi (Cross-cutting mapping of sustainability matters to topical disclosures – Q&A ID 177). W części dotyczącej G1 łatwo prześledzić, jak wymienione wyżej zagadnienie, np. zarządzanie relacjami z dostawcami, wiąże się z kilkoma wymogami ujawnień w ramach G1 (przykładowy fragment na końcu artykułu).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.