Apple znów numerem jeden, zmierza do 4 bilionów kapitalizacji

Apple zyskał w środę 1,88 proc. po wzrostowym raporcie Bloomberga na temat nadchodzących perspektyw sprzedaży iPhone'a ze sztuczną inteligencją. Zbliża się do stania się pierwszą spółką o wartości 4 bilionów dolarów.

Publikacja: 11.07.2024 08:53

Apple znów numerem jeden, zmierza do 4 bilionów kapitalizacji

Foto: Bloomberg

parkiet.com

Apple jest obecnie wart prawie 3,6 biliona dolarów, Microsoft nr 2 z 3,5 biliona dolarów, przed Nvidią z 3,3 biliona dolarów. Indeksy S&P 500 i zaawansowane technologicznie indeksy Nasdaq wzrosły po około 1 proc., przy czym S&P osiągnął nowy dzienny szczyt na poziomie 5635, a Nasdaq odnotował nowy szczyt na poziomie 18 655; trzeci główny indeks, Dow Jones Industrial Average, wzrósł o 1,1 proc., czyli 440 punktów, do 39 730 — prawie 300 punktów mniej od rekordu wynoszącego 40 077 ustanowionego 20 maja.

Jak można się było spodziewać, w rekordowym okresie prym wiodą zdecydowanie trzy największe firmy na świecie – Apple (wzrost o 1,9 proc.), Microsoft (1,5 proc.) i Nvidia (2,7 proc.). 10,3 biliona dolarów. To łączna wartość rynkowa Apple, Microsoft i Nvidia. To więcej niż łączny produkt krajowy brutto trzeciej i czwartej co do wielkości gospodarki świata, Niemiec i Japonii, w 2023 r. oraz łączna kapitalizacja rynkowa 350 najmniejszych spółek notowanych na giełdzie S&P.

Apple odnotował nową rekordową kapitalizację rynkową na poziomie 3,57 biliona dolarów, podczas gdy Nvidia osiągnęła najwyższy od trzech tygodni poziom 3,32 biliona dolarów (czwarta co do wielkości firma na świecie, spółka macierzysta Google, Alphabet, ma kapitalizację rynkową na poziomie 2,37 biliona dolarów).

Apple nadal potrzebuje dalszych 12 proc. wzrostu, aby faktycznie przekroczyć 4 biliony dolarów, co jest być może wykonalne, biorąc pod uwagę wzrost ceny akcji spółki w ciągu ostatniego miesiąca, ale w tym tygodniu stał się pierwszą firmą w historii, która kiedykolwiek osiągnęła kapitalizację rynkową wynoszącą 3,5 biliona dolarów lub więcej , przy czym niedawna pozytywna dynamika wynikała z wzrostów w związku ze zbliżającą się sprzedażą iPhone'a i zbliżającą się integracją generatywnej sztucznej inteligencji w smartfonach.

W tym roku iPhone z AI

Popyt na iPhone'a spowodował, że notowania Apple wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat prawie 10-krotnie, co uczyniło Apple jedną z najcenniejszych firm na świecie, z wartością rynkową wynoszącą 3,5 biliona dolarów. Inwestorzy mogą się zastanawiać, czy nadal jest w stanie zapewnić odpowiednie zyski z obecnych maksimów.

Chociaż sprzedaż iPhone'a spadła w zeszłym roku, w tym roku akcje spółki wzrosły o około 19 proc. i osiągnęły nowe maksima po tym, jak firma poinformowała, że ​​nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji (AI) zostaną uwzględnione w systemie iOS firmy Apple jeszcze w tym roku.

Apple Intelligence będzie dostępne jako bezpłatna aktualizacja w systemie iOS 18, ale zaawansowane procesory wymagane do działania tej nowej funkcji mogą zwiększyć popyt na nowsze modele iPhone'a i korzystnie wpłynąć na cenę akcji Apple.

W zeszłym roku innowacje Microsoftu i Google’a należącego do Alphabet wywołały wrażenie, że Apple pozostaje w tyle w wyścigu AI. Obecnie niektórzy analitycy przyjmują odwrotny pogląd. Koncentracja Apple na płynnej integracji sztucznej inteligencji z oprogramowaniem przy jednoczesnej ochronie danych użytkownika może sprawić, że będzie to preferowana marka w wojnach na smartfony.

Pomimo niedawnego spadku sprzedaży iPhone'a analitycy spodziewają się, że przychody Apple wzrosną o 7 proc. w roku finansowym 2025. Nie wydaje się, aby był to rodzaj wzrostu, który spowodowałby gwałtowny wzrost akcji spółki do nowych maksimów, zwłaszcza że akcje są już notowane po wyższej cenie -stosunek zysków (P/E). Jednak analitycy wciąż są w trakcie rewizji swoich szacunków po wielkim ogłoszeniu Apple w zeszłym miesiącu.

Pod koniec czerwca analityk Oppenheimer, Martin Yang, utrzymał rekomendację dla akcji spółki jako wyższą w oparciu o oczekiwania dotyczące przyspieszenia wzrostu przychodów i zysku na akcję.

Tymczasem spółka Rosenblatt Securities podwyższyła cenę akcji do opcji „kupuj” po tym, jak badanie przeprowadzone w USA wykazało, że skupienie się Apple na ochronie danych użytkowników może znaleźć oddźwięk wśród klientów i doprowadzić do wzrostu udziału w rynku.

Innym powodem, aby sądzić, że Apple wkrótce odnotuje falę nabywców nowych iPhone'ów, jest to, że już teraz nabrało rozmachu w zwiększaniu sprzedaży dzięki aktualizacjom. W swoim lutowym raporcie finansowym za pierwszy kwartał Apple podał, że liczba aktywnych zainstalowanych urządzeń iPhone osiągnęła nowy rekord w historii, co wynika z rekordowej liczby osób, które zdecydowały się na aktualizację w okresie świątecznym. Apple Intelligence może w tym roku pobić kolejny rekordowy kwartał dla iPhone'a.

Kupuj Apple z wyższą ceną docelową

Analitycy Needham & Company podnieśli cenę docelową Apple do 260 dolarów z 220 dolarów w środowej notatce, powołując się na ogromny plan wykupu akcji firmy za 110 miliardów dolarów oraz potencjał działalności reklamowej. Spółka podtrzymała rekomendację Kupuj dla akcji spółki.

Needham przyznaje, że obecne skupienie się Apple na wykupach akcji następuje „w czasie, gdy inne duże firmy technologiczne wydają 50–100 miliardów dolarów na infrastrukturę GenAI”. Wyrażają jednak zaniepokojenie długoterminowym wzrostem przychodów Apple, stwierdzając, że „jednocyfrowa stopa wzrostu obrotów AAPL wydaje się nam coraz bardziej zagrożona” w perspektywie trzech lat.

Needham uważa, że ​​Apple powinien wejść na rynek reklamowy, podobnie jak Amazon. Firma inwestycyjna argumentuje: „Reklamy mają zasięg globalny i przy łącznej wartości 966 miliardów dolarów i 500 miliardów dolarów na urządzeniach mobilnych (eMarketer) w 2024 roku są wyższe niż obroty AAPL w roku finansowym 24 wynoszące ok. 400 miliardów dolarów”.

Analitycy Needham uważają, że wysokie marże reklam „spowodują wzrost marży w AAPL bez podnoszenia cen urządzeń”. Obliczają, że „sprzedaż reklam CTV wyłącznie w AppleTV+ zwiększyłaby wzrost obrotów o 140 punktów bazowych, podwajając w ten sposób konsensus AAPL dotyczący wzrostu obrotów wynoszącego zaledwie 1 proc. w roku finansowym 2024”. Co więcej, sugerują, że dodanie reklam do App Store „jeszcze szybciej przyspieszyłoby wzrost obrotów”.

Wykres Dnia
Europejskie cła na chińskie auta elektryczne biją w niemiecki handel
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Wykres Dnia
Zaskakująca obniżka stóp chińskiego banku centralnego
Wykres Dnia
Dlaczego zachodnie sankcje wobec Rosji okazują się niewystarczające
Wykres Dnia
Zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza większe zadłużenie USA
Wykres Dnia
Prezydent Erdogan potrzebuje szybkiego wzrostu Turcji
Wykres Dnia
Złoto po cichu wspina się na rekordowy poziom