Planowanej na ten rok nowej platformie na Onecie z tzw. wideo na żądanie (jego uruchomienie w I kw. tego roku zapowiedział w „Parkiecie” Łukasz Wejchert, prezes Onetu) umacnia się konkurencja. Na należącej do spółki Zygmunta Solorza-Żaka internetowej platformie Ipla można od czwartku oglądać około 100 filmów z hollywoodzkiej wytwórni filmowej Warner Bros – m.in. „Matrix”, „Władcę Pierścieni” i „Batmana”.

– Wszystkich plików jest dziś już na Ipli kilkadziesiąt tysięcy – mówi Marcin Pery, prezes spółki Redefine, której kluczowym projektem jest Ipla. – Według najnowszych danych Ipla ma 2 mln użytkowników miesięcznie, którzy średnio spędzają na korzystaniu z niej ponad godzinę dziennie – mówi Pery.

Choć prawa do pokazywania filmów kosztowały (Pery nie podaje ile) i Ipla będzie musiała dzielić się wpływami z ich udostępniania z wytwórnią, zarząd Redefine podtrzymuje plany, według których projekt osiągnie próg rentowności na przełomie 2010 i 2011 roku. – Rozmawiamy też o współpracy z Disneyem, Sony i Universal Pictures – mówi Pery.

W działalność platformy Zygmunt Solorz-Żak już zainwestował co najmniej kilka milionów złotych. Oprócz filmów można na niej oglądać także relacje z wydarzeń sportowych i seriale (m.in. „Świat według Kiepskich” czy „Ekipę”), które cieszą się na razie największą popularnością wśród internautów.

Portale z filmami na żądanie szybko się rozwijają. W Polsce znane z telewizji materiały w Internecie zamieszczają konkurencyjne dla Polsatu grupy: TVN (na portalu Plejada.pl i Tvn24.pl) i TVP (Tvp.pl). W grudniu z serwisem Waszefilmy.gazeta.pl wystartowała we współpracy z VOweb także Agora. Hollywoodzkie produkcje udostępnia Tvscreen.pl.