IBM zapowiedział we wtorek otwarcie drugiego po wrocławskim Centrum Dostarczania Usług (Delivery Center). Zostanie uruchomione w Katowicach. – O wyborze tej lokalizacji zdecydowało korzystne położenie geograficzne oraz duża liczba wysoko wykształconej kadry – mówi Ales Bartunek, szef IBM na Polska i kraje bałtyckie. Zapowiada, że nowy ośrodek już wkrótce rozpocznie rekrutację. – Docelowo, do 2015 r., zatrudnienie znajdzie w nim 2 tys. osób. Pierwsze 400 znajdzie pracę już w sierpniu – zapowiada Bartunek. Ośrodek będzie współpracował z lokalnymi uczelniami, w tym z Politechniką Śląską. Uniwersytetami Śląskim i Ekonomicznym oraz Górnośląską Wyższą Szkołą handlową. Katowickie Centrum będzie świadczyło usługi, w tym informatyczne, dla klientów IBM na całym świecie.
- Otwarcie Centrum IBM to bardzo ważne wydarzenie dla całego regionu Górnego Śląska – mówi Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. – Liczymy, że obecność IBM pozwoli nam zmienić wizerunek regionu kojarzonego do tej pory z przemysłem ciężkim i górnictwem – dodaje. - To najważniejsze wydarzenie gospodarcze dla miasta i całego regionu nie tylko w tym roku, ale na przestrzeni wielu lat – komentuje z kolei Piotr Uszok, prezydent Katowic. Przyznaje, że samorząd zabiegał o tę inwestycję od wielu lat.
Centra nowoczesnych centrów usługowych stały się w ostatnich latach specjalnością Polski – mówi Słamowir Majman, prezes PAIZ. Przypomina, że działa ich już ok. 370. Zatrudniają 130 tys. osób. Majman sygnalizuje, że w przyszłości można oczekiwać kolejnych tego typu przedsięwzięć. – W PAIZ prowadzimy obecnie 156 projektów inwestycyjnych. Ponad połowa to projektu tzw. biznes intelektualne. Dużą część stanowią też projekty naukowo-badawcze – oznajmia.
Katowickie Centrum będzie drugim tego typu obiektem IBM działającym w Polsce. W 2009 r. koncern otworzył podobny ośrodek we Wrocławiu. – Od tego czasu zakres i zasięg naszej oferty usługowej znacznie się powiększył – mówi Stef Stangret, dyrektor Centrum Dostarczania Usług IBM we Wrocławiu. Kierowany przez niego obiekt działa też jako Operacyjne Centrum Bezpieczeństwa. Ponadto koncern, oprócz centrali w Warszawie i regionalnych oddziałach handlowych, ma w Krakowie Laboratorium Oprogramowania i Centrum Usług Finansowo-Księgowych. Niedawno IBM otworzył też w Polsce, w Gdańsku, Centrum Kompetencyjno-Wdrożeniowe.