Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica

ROPA NAFTOWA

Szansa na wzrostowe zakończenie tygodnia na rynku ropy.

Publikacja: 17.05.2024 12:00

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

O ile kwiecień był na rynku ropy naftowej miesiącem znaczących przecen po wcześniejszych wzrostach notowań – to z kolei maj wydaje się być miesiącem poszukiwania stabilizacji. Już od ponad dwóch tygodni cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 83 USD za baryłkę.

Ten tydzień ma szansę się jednak zakończyć na plusie. Mimo że raporty OPEC i Międzynarodowej Agencji Energetycznej prezentowały odmienne prognozy związane z globalnym popytem na ropę naftową (optymizm OPEC vs. ostrożność/pesymizm MAE), to pojawiły się inne dane, które wspierały stronę popytową. Wśród nich warto wymienić głównie dane dotyczące zapasów ropy naftowej, które już drugi tydzień z rzędu pokazywały spadek zapasów. Dla inwestorów jest to sygnał, że popyt na paliwa – mimo obaw – ma się całkiem nieźle.

Sporo nadziei wiąże się także z sytuacją fundamentalną w największych i najważniejszych gospodarkach świata. W Stanach Zjednoczonych inflacja delikatnie spadła, zgodnie z oczekiwaniami, otwierając drogę do spekulacji na temat możliwej obniżki stóp procentowych w tym kraju jeszcze jesienią. To byłby pozytywny sygnał dla cen ropy, bowiem łagodzenie polityki monetarnej sprzyja rosnącej aktywności gospodarczej.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Ponadto, wspierające dane pojawiły się w Chinach. Dzisiaj nad ranem pojawiła się seria danych makro w Państwie Środka i co prawda ich ogólny wydźwięk był mieszany, jednak pozytywnie zaskoczył odczyt dynamiki produkcji przemysłowej za kwiecień (w ujęciu rdr), który wyniósł 6,7% przy oczekiwaniach 5,4% i poprzedniej wartości 4,5%. To, wraz z informacjami o kolejnych programach rządowych stymulujących chińską gospodarkę, dziś rano wpłynęło na większy optymizm inwestorów.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

PSZENICA

Wzrosty cen pszenicy.

Ostatni miesiąc na rynku pszenicy był czasem dynamicznych zwyżek notowań tego zboża. Cena pszenicy w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze w połowie kwietnia oscylowała w okolicach 5,40 USD za buszel, obecnie porusza się w okolicach 6,70 USD za buszel.

W ostatnim czasie zwyżki notowań pszenicy były napędzane obawami o jej produkcję w niektórych częściach świata. W Brazylii pojawiły się ulewy i podtopienia, które uderzyły w stan produkujący najwięcej pszenicy w tym kraju. Z kolei w Rosji obawy o plony pojawiły się w związku z przymrozkami.

Niemniej, warto pamiętać, że ogólnie podaż pszenicy na globalnym rynku jest duża – zboża tego nie brakuje, a to sprawia, że notowania pszenicy mają ograniczone pole do długotrwałych zwyżek. Na razie w dużym stopniu mogą na nie wpływać bieżące informacje wpływające na produkcję – zwłaszcza że notowania pszenicy wcześniej znajdowały się w długotrwałym trendzie spadkowym i obecnie zrealizował się potencjał do korekty wzrostowej.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Optymizm na rynku ropy
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Tańsza ropa pomoże bankom
Surowce
Ropa przechyli szalę?