Zgody nie wymaga zbycie zagranicznej sieci dystrybucyjnej za ponad 100 mln zł (nabywcą jest pośrednio rosyjski koncern Meczel). Złomrex, który ma 64,4 proc. akcji Cognoru, wstrzyma się od głosu.?Decyzję podejmą inwestorzy mniejszościowi – to osoby fizyczne, które łącznie dysponują poniżej 5 proc. walorów. W zeszłym roku Złomrex sprzedał nieujawnionym podmiotom instytucjonalnym 16 proc. akcji Cognoru i liczył na ich przybycie na NWZA.

Prezes Cognoru Krzysztof Walarowski jest rozczarowany nikłym odzewem. W poniedziałek menedżerowie Cognoru, Złomreksu i Ipopemy (wyceniała aktywa Złomreksu) rozmawiali z akcjonariuszami o zmianach w grupie. – Część wykazała zrozumienie, części nie udało się przekonać, liczymy jednak, że uchwały przejdą – mówi Walarowski. – Zmiany są nieuniknione, bo bez kapitału obrotowego biznesu dystrybucyjnego prowadzić się nie da, a na duży kredyt nie ma szans. Przejmiemy oddłużone zakłady produkcyjne – dodaje. W przyszłym roku mają one wypracować około 100 mln zł zysku netto.

W ramach rozliczeń ze Złomreksem Cognor przejmie 127 mln euro (505 mln zł) długu z tytułu obligacji z terminem wykupu w 2014 roku, wyemitowanych głównie na zakup zagranicznej sieci. Co pół roku obligatariuszom trzeba płacić ponad 5 mln euro odsetek. – Według prognoz wpływy z biznesu produkcyjnego powinny pozwolić na spłatę tego zadłużenia – mówi Walarowski. Ponadto niewykluczone jest zrolowanie długu czy konwersja na akcje.