Plan naprawczy JSW przynosi efekty. Spółka zwiększa wydobycie węgla

Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.

Publikacja: 16.07.2025 10:27

Plan naprawczy JSW przynosi efekty. Spółka zwiększa wydobycie węgla

Foto: Adobestock

Ryszard Janta, prezes JSW uważa, że są widoczne kolejne, bardzo konkretne efekty Planu Strategicznej Transformacji.  – Oprócz wcześniej raportowanych działań realizujemy Plan, który poprawia efektywność i finanse, porządkuje i upraszcza funkcjonowanie całej Grupy. Ten kierunek będziemy kontynuować – podsumował Ryszard Janta. W optymalizacji prowadzonej działalności spółki pomaga firma doradcza AT Kearney.

Czytaj więcej

Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia

Lepsze wyniki w produkcji węgla 

Przypomnijmy, w kwietniu tego roku uruchomiono Pilotaż Motywacyjny na pięciu wybranych ścianach wydobywczych. Na koniec maja osiągnięte efekty odpowiadały założeniom, które miała spółka. JSW wydobyła ponad 277 tys. ton węgla więcej niż zakładano, a postęp prac w objętych pilotażem przodkach przekroczył ponad 600 metrów wyrobisk. Projekt został rozszerzony o 12 kolejnych – strategicznych przodków. „Efekty Pilotażu osiągnięte w czerwcu, według wstępnych szacunków przyniosły również wymierne korzyści" - zapewnia spółka w komunikacie. JSW podkreśla, że prace realizowane w ramach Pilotażu Motywacyjnego prowadzone są z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. 

W JSW, poza zwiększaniem produkcji, realizowane są również działania oszczędnościowe. W obszarze zakupów, działania w ramach Planu Strategicznej Transformacji przyniosły do 22 maja realne oszczędności na poziomie ponad 307 mln zł, co stanowi aż 85 proc. zakładanej kwoty na cały 2025 rok. W obszarze inwestycji efekty  oszczędności przekroczyły 1,2 mld zł. Aktualnie trwają prace nad dalszą optymalizacją: nakładów na zbrojenia, wyrobiska ruchowe oraz pozostałych wydatków inwestycyjnych.

Efektywniejsze zakupy JSW. Pierwsze efekty 

Na koniec kwietnia tego roku, decyzją zarządu JSW w ramach Planu Strategicznej Transformacji uruchomiono inicjatywę mającą na celu zoptymalizowanie i oszczędne gospodarowanie zakupami materiałowymi w kopalniach. Pierwsze efekty wdrożonych działań są obiecujące. W okresie od uruchomienia inicjatywy do połowy czerwca zaoszczędzono w ten sposób około 29 mln złotych. W czerwcu Zarząd JSW powołał komisję ds. oceny zasadności dalszej realizacji w zakresie wskazanych umów. Do jej zadań między innymi przegląd aktualnie zawartych przez Spółkę umów oraz ocena zasadności realizacji nowych wniosków zakupowych. Głównym celem jest realizacja inicjatywy „Bieżąca weryfikacja i kontrola wydatków zakupowych” stanowiąca ważny element Planu Strategicznej Transformacji. 

W maju i czerwcu rozpoczęto prace nad wdrożeniem zasad open-book oraz standaryzacji cen w umowach z wybranymi spółkami zależnymi. Celem tych działań ma być poprawa efektywności finansowej i operacyjnej całej Grupy Kapitałowej JSW. Do tego zadania powołane zostały specjalne zespoły robocze złożone z pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz przedstawicieli spółek z Grupy. „Ich zadaniem jest analiza danych niezbędnych do opracowania nowego modelu cenowego oraz nowej kalkulacji kosztów wewnątrz Grupy Kapitałowej JSW. Spośród 11 spółek z Grupy na podstawie kryteriów wielkości i istotności, wybrano osiem do przeprowadzenia szczegółowej analizy i podzielono je na dwie grupy” - czytamy w informacji prasowej firmy.

W maju rozpoczęły się prace pierwszej grupy, obejmującej spółki: JZR, PBSz, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems. Zespoły robocze odbyły już pierwsze spotkania i prowadzą bieżące działania analityczne. Docelowym rezultatem prowadzonych prac ma być przygotowanie nowego typu umów opartych na zasadzie open-book, które umożliwią przejrzyste i efektywne rozliczanie się wewnątrz Grupy Kapitałowej JSW.

JSW przekazała także, że w Grupie trwają prace nad aktualizacją Kodeksu Grupy Kapitałowej JSW, który określa zasady współpracy i funkcjonowania spółek. „Równolegle prowadzona jest analiza i uproszczenie polityk, procedur oraz systemu raportowania, co pozwoli na eliminację zbędnej biurokracji i stworzenie bardziej przejrzystych reguł działania. Prowadzony jest również przegląd systemu raportowania obowiązujący w Grupie Kapitałowej JSW, aby wyeliminować dublowanie się przekazywanych informacji. Nadrzędną wartością tego projektu będzie stworzenie prostego, jednolitego systemu” - informuje firma. 

Surowce i paliwa
Bogdanka na plusie. Są wstępne, szacunkowe wyniki
Surowce i paliwa
KGHM rozwija moce związane ze skupem odpadów i złomów
Surowce i paliwa
O ile wzrosną pensje górników?
Surowce i paliwa
Przetwórcy odpadów skupiają się na pełnym wykorzystaniu mocy
Surowce i paliwa
Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia
Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM