Jak kształtują się ceny węgla koksującego?
Ubiegłoroczny spadek dotknął nas istotnie po raz pierwszy w IV kwartale i od tego czasu nasze ceny ustabilizowały się. Benchmark cen kontraktowych węgla koksującego HCC Premium w I kwartale był na poziomie 165 USD za tonę. W tym kwartale to 172 USD za tonę. Ale oprócz tego terminowego rynku istnieje rynek transakcji spotowych (jednorazowych lub miesięcznych). W dłuższym horyzoncie trend jest taki, że ceny kontraktowe są wyższe od spotowych – obecnie jest to różnica około 20 USD. Ostatnio ceny spotowe spadły poniżej 150 USD, co dopuszczałoby interpretację, że może mieć to wpływ na ceny kontraktowe w III kwartale.
Śledzimy na bieżąco rekomendacje inwestycyjne i widzimy pojawiające się różnice w założeniach kształtowania się benchmarków cen kontraktowych przygotowanych przez analityków na kolejne kwartały. Podzielamy pogląd, że ceny ustabilizowały się na niskich poziomach i nie widać fundamentalnych oznak zwiastujących ich wzrost. Trudno oczekiwać poprawy w tym roku i osiągnięcia przez benchmark cen węgla koksującego 200 USD.
Czy to już twarde dno cen tego surowca?
Zakładamy, że obecna sytuacja utrzyma się do końca tego roku. Nie wykluczamy jednak korekt w dół lub w górę, o czym wspomniałem. Obecny poziom cen, utrzymujący się od trzech kwartałów, pozwalał na osiąganie dodatnich wyników finansowych. Oznaczałoby to dla nas perspektywę osiągania zysków w kolejnych kwartałach.