– Po sfinalizowaniu transakcji przejęcia większościowego pakietu Polic nie przewidujemy wycofania spółki z obrotu publicznego – powiedział wczoraj szef tarnowskich zakładów.
Na ogłoszone przez Azoty Tarnów wezwanie do sprzedaży akcji Polic odpowiedzieli w połowie sierpnia inwestorzy kontrolujący w sumie 74,92 proc. papierów oraz głosów na WZA?tej firmy.
– Wysoki kurs euro w stosunku do złotego wpływa na znaczącą poprawę wyników grupy, ponieważ 60 proc. to eksport realizowany właśnie w euro – powiedział Marciniak. Zysk netto Azotów Tarnów w I połowie tego roku wyniósł 131 mln zł (rok wcześniej zarobek grupy sięgał 30 mln zł). – Pomaga nam także relacja euro do dolara, bo w amerykańskiej walucie rozliczana jest większość importowanych surowców – dodał szef grupy.
Według niego grupa Azotów Tarnów, która kupuje teraz aż 10 proc. gazu ziemnego, który sprzedaje PGNiG, testuje możliwość pozyskania tego surowca od innego dostawcy. – Traktujemy PGNiG jako naszego znaczącego partnera, ale chcemy także sprawdzić, jaka jest możliwość otrzymywania gazu z innych źródeł – powiedział Marciniak.
Police podpisały właśnie z firmą Mekatrade Asia z Singapuru kontrakt na dostawę 23 tys. ton nawozów wieloskładnikowych. Wartość umowy wynosi 35,69 mln zł. Wiosną tego roku polickie zakłady zawarły z tym samym partnerem dwa kontrakty na zakup fosforytów będących jednym z podstawowych surowców do produkcji tego typu nawozów.