Jak poinformował we wtorek Urząd, po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
PGNiG złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad Vattenfall Heat Poland we wrześniu. W sierpniu spółka poinformowała, że kupi aktywa ciepłownicze szwedzkiego koncernu za 2,96 mld zł.
"Podstawowym przedmiotem działalności PGNiG jest poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, a także import, magazynowanie oraz sprzedaż paliw gazowych. Vattenfall Heat Poland zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej oraz wytwarzaniem i dystrybucją ciepła" - głosi komunikat UOKiK. "Posiada trzy elektrociepłownie (między innymi Żerań i Siekierki) i dwie duże ciepłownie (Wola i Kawęczyn). W wyniku koncentracji PGNiG nabędzie 98,84 procent akcji Vattenfall Heat Polska. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji" - podano.
Moc cieplna zainstalowana w źródłach wytwórczych Vattenfalla to ok. 4,8 GW, moc elektryczna to ok. 1 GW. Vattenfall zaspokaja ok. 75 proc. potrzeb cieplnych rynku warszawskiego, a jego głównym odbiorcą jest SPEC SA. Vattenfall w tym roku rozpoczął przygotowywania do sprzedaży swych aktywów w państwach, które nie są jego głównymi rynkami - Polsce, Finlandii i Danii. W Polsce szwedzki koncern ma jeszcze niecałe 19 procent udziałów w spółce Enea SA.