Dodał, że pod presją już teraz znalazły się także bardzo wysokie w ubiegłym kwartale marże petrochemiczne. Petrochemia to obok przerobu ropy druga ważna noga biznesu Orlenu. Firma produkuje na przykład kwas tereftalowy PTA, wykorzystywany do produkcji plastikowych butelek PET.
- Lipiec jest do tej pory raczej dobry (pod względem marż rafineryjnych), ale te poziomy w długim terminie są nie do utrzymania - powiedział podczas telekonferencji z analitykami wiceprezes Orlenu Sławomir Jędrzejczyk. - Marże petrchomiczne są pod presją. Mogę powiedzieć, że sytuacja w PTA nie jest dobra. Producenci PET ograniczyli zamówienia - stwierdził.
Wcześniej PKN podał, że do tej pory w trzecim kwartale, do 20 lipca, suma marży rafineryjnej i dyferencjału w grupie obniżyła się do 8,5 dolara na baryłkę z 8,9 dolara w drugim kwartale.
Sama marża rafineryjna urosła w lipcu do 8,5 dolara na baryłkę w porównaniu ze średnią za drugi kwartał, ale miesiąc do miesiąca spadła. Dyferencjał zaś obniżył się do zera z 2,1 dolara w drugim kwartale.
Marża petrochemiczna spadła w lipcu do 539 euro na tonę z 772 euro średnio w drugim kwartale.