Pierwsza z operacji będzie wykonana w kwietniu w miejscowości Syczyn na obszarze koncesji Wierzbica (niedaleko Chełma). Zabieg szczelinowania zostanie przeprowadzony na poziomym odcinku wykonanego już odwiertu o długości 1 km znajdującego się na głębokości około 2,7 km. Jego wykonywanie polega na wpompowaniu pod wysokim ciśnieniem do odwiertu płynu szczelinującego (sporządzony na bazie wody z dodatkiem piasków kwarcowych) w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach, co ma doprowadzić do uwolnienia znajdującego się w skałach gazu. Szczelinowanie potrwa kilkanaście dni. Wykona je międzynarodowa firma Schlumberger.
Kolejny zabieg szczelinowania zaplanowano w miejscowości Berejów na obszarze koncesji Lubartów (niedaleko Lublina). O szczegółowych planach dotyczących tej operacji na razie spółka nie informuje. – Jak zapowiadaliśmy w opublikowanej na koniec zeszłego roku strategii, przyspieszamy realizację projektów w segmencie wydobycia. Obecnie trwają intensywne prace nie tylko nad dopracowywaniem ostatecznych parametrów niezbędnych do zabiegu szczelinowania, ale również harmonogramu prac we wszystkich pozostałych projektach – informuje Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Spółka wykonała dotychczas pięć odwiertów w poszukiwaniu gazu z łupków – trzy pionowe i dwa horyzontalne. Tym samym obok PGNiG, Lane Energy i Marathon Oil jest liderem w poszukiwaniach tego typu paliwa w Polsce.
Obecnie PKN Orlen przygotowuje się do wykonania trzech odwiertów poszukiwawczych na Lubelszczyźnie. Jednocześnie czeka na przekazanie dwóch koncesji pozyskanych niedawno od ExxonMobile zlokalizowanych na Mazowszu.