Jak tłumaczy spółka w komunikacie, zgodnie ze wstępnymi założeniami instalacja Power-to-Gas przeznaczona będzie do magazynowania nadwyżek energii wytwarzanej przez farmy wiatrowe, przez przemianę nadmiaru energii w wodór. Będzie to możliwe dzięki procesowi elektrolizy, a uzyskany w ten sposób wodór może zostać zatłoczony do sieci gazowej oraz będzie dalej wykorzystany jako zeroemisyjny nośnik energii.
– Pomyślna realizacja budowy instalacji Power-to-Gas może doprowadzić do wyprodukowania niskoemisyjnego paliwa przyszłości i z tego powodu doskonale pasuje do grupy PGE, która dywersyfikuje swój miks energetyczny. Instalacja Power-to-Gas jest również dla nas atrakcyjna, ponieważ może pozwolić na zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej z parku wiatrowego grupy, który do końca tego roku powiększy się jeszcze o ponad 200 MW nowych mocy i będzie wynosić ponad 500 MW – tłumaczy w komunikacie Marek Woszczyk, prezes PGE.
Z kolei Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu zaznacza, że dzięki projektowi można będzie oferować nowe usługi i zwiększyć efektywność wykorzystywanej infrastruktury.