ConocoPhillips, operator i właściciel spółki Lane Energy Poland, ogłosił dzisiaj, że wycofa się z trzech polskich koncesji znajdujących się w obszarze basenu zachodniobałtyckiego. Do tego podmiotu należały jedne z najbardziej obiecujących w Polsce koncesji dotyczących poszukiwań ropy i gazu w skałach łupkowych. Wszystkie są zlokalizowane w woj. pomorskim w okolicach Lęborka, Karwii oraz Damnicy.

- Rozumiemy rozczarowanie związane z tą trudną decyzją - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tim Wallace, country manager ConocoPhillips w Polsce. Koncern podaje, że od 2009 r. zainwestował w naszym kraju około 220 mln dolarów. Za te pieniądze m.in. wykonał siedem odwiertów na trzech posiadanych koncesjach oraz przeprowadził największy w Europie zabieg stymulacji hydraulicznej przy wykorzystaniu najlepszych technologii dostępnych na rynku. - Niestety, nie natrafiono na złoża gazu, które umożliwiłyby jego komercyjne wydobycie - stwierdzono w komunikacie.

ConocoPhillips przekonuje, że należycie zabezpieczył i zlikwidował wszystkie odwierty. Do września chce również przywrócić do stanu pierwotnego tereny, na których prowadził wiercenia. Po zakończeniu prac rekultywacyjnych, warszawskie biuro koncernu ma zostać zamknięte.

- Doceniamy możliwości zaoferowane ConocoPhillips w Polsce. Jednocześnie życzymy Polakom i rządowi powodzenia w ich dalszych wysiłkach - dodał Wallace. W drugim kwartale koncern spodziewa się, że koszty związane z wycofaniem się z Polski wyniosą około 90 mln dolarów brutto, czyli około 30 mln dolarów netto.

ConocoPhilips jest jedną z największych na świecie firm poszukiwawczo-wydobywczych. Główna siedziba firmy, prowadzącej działalność w 27 krajach, mieści się w amerykańskim Houston. ConocoPhillips osiąga roczne przychody w wysokości 31 mld dolarów. Na koniec marca koncern dysponował aktywami o łącznej wartości 110 mld dolarów oraz zatrudniał około 18,8 tys. pracowników. Wydobycie z działających odwiertów, z wyłączeniem Libii, w pierwszym kwartale tego roku osiągnęło średnio 1,61 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) dziennie, zaś zasoby potwierdzone na koniec 2014 r. wynosiły 8,9 mld boe.