O środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podniesienie innowacyjności branży energetycznej będą walczyć jeszcze projekty Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE), który skupia największe spółki sektora, m.in. giełdowe koncerny PGE, Tauron, Energa i Enea, a także ten pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Kolejna weryfikacja
Żaden podmiot nie składa broni, zamierzają wprowadzić rekomendowane modyfikacje do wniosków. Bo to jest warunek ponownego aplikowania. – Poprawione studia wykonalności zostaną poddane ocenie ekspertów – mówi Kamil Melcer, rzecznik NCBR.
Stanie się to na przełomie czerwca i lipca. Do końca tego miesiąca skierowane do modyfikacji wnioski powinny wpłynąć do NCBR, który w tym roku nie przewiduje już nowego konkursu.
Dlaczego energetyka nie przeszła przez sito NCBR w pierwszym rozdaniu? – Wszystkie studia wykonalności ocenili eksperci, którzy zweryfikowali zasadność uruchomienia programu dla danej branży w oparciu o zawarte propozycje. Patrzyli czy zaproponowany zakres tematyczny i propozycje działań w określonej perspektywie przełożą się na wzrost innowacyjności w sektorze – tłumaczy Melcer.
Mniejszy zakres i budżet
Andrzej Kania, dyrektor PKEE, zaznacza, że złożone przez komitet studium wykonalności zostało wysoko ocenione przez NCBR. Teraz jednak trwają prace ekspertów komitetu mające na celu zmodyfikowanie wniosku zgodnie z otrzymanymi wskazówkami.