PGE: Prognozy roczne niezagrożone

36 TWh energii z węgla brunatnego ma wyprodukować Polska Grupa Energetyczna w tym roku – deklarowali przedstawiciele zarządu wytwórcy podczas prezentacji wyników półrocznych.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:35 Publikacja: 21.10.2016 08:31

Na koniec września – jak podała ostatnio grupa – było 27,2 TWh wobec 29,5 TWh rok wcześniej. Niższe wyniki były efektem remontów w Bełchatowie na początku roku. Jednak pod koniec ubiegłego miesiąca doszło do awarii w kopalni Turów, przez co tamtejsza elektrownia pracowała na zmniejszonych obrotach.

Zdaniem analityków roczne prognozy w zakresie produkcji z węgla brunatnego w PGE nie są zagrożone.

– Nawet jeśli założony na cały rok cel produkcji z tego paliwa będzie ostatecznie niższy, to nie powinna to być znacząca różnica wobec około 9 TWh, które zazwyczaj PGE produkuje z tego paliwa w IV kwartale – twierdzi Tomasz Krukowski, analityk DM Deutsche Banku. Szacuje, że awaria w KWK Turów i związane z tym obniżenie mocy w tamtej elektrowni wpłynie na zmniejszenie ilości wyprodukowanej energii zaledwie o 0,3 TWh. Przy czym w obliczeniach zakłada ograniczenie mocy Elektrowni Turów o 500 MW.

Jak podkreśla Kamil Kliszcz z DM mBanku, obniżona przez miesiąc produkcja z Elektrowni Turów (od 1 listopada kopalnia osiągnie pełną zdolność wydobywczą – red.) nie zaważy na wynikach PGE w tak znaczący sposób jak mniejsza dyspozycyjność Bełchatowa na początku roku. – Wtedy z powodu remontów bloków w tej elektrowni ujemne dynamiki w zakresie produkcji z węgla brunatnego sięgały kilkunastu procent w porównaniu z wynikami 2015 r. W III kwartale widać już porównywalne wolumeny do tych ubiegłorocznych – przypomina analityk.

Pozytywnie zaskoczyła go jednak cena zrealizowana przez PGE w trzecim kwartale na sprzedaży energii. – Spółka pokazała o 2 zł/MWh wyższą cenę w III kwartale, podczas gdy wydawało się, że nie wyjdzie ponad osiągnięte w pierwszym półroczu 166 zł/MWh – zauważa analityk DM mBanku. Tłumaczy to niższą wietrznością w tym okresie, co wpłynęło na ceny na rynku spot. – Dlatego drugie półrocze, abstrahując od efektu sezonowości, powinno być lepsze dla wytwarzania PGE niż pierwsze – ocenia Kliszcz.

Jak poinformował w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, PGE GIEK dokonała, według stanu na 30 września, odpisu w wysokości 15,5 mln zł w związku z katastrofą w KWK Turów. Całkowita strata nie została jeszcze oszacowana.

Surowce i paliwa
JSW znów sięga do kieszeni. Spółka ma coraz mniej oszczędności
Surowce i paliwa
W kluczowych biznesach MOL zwiększył zyski
Surowce i paliwa
W JSW rozpoczęły się negocjacje dotyczące nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy
Surowce i paliwa
Bumech broni koncesji, a płatności za szkody górnicze ma realizować Silesia
Surowce i paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach dekarbonizacyjnych
Surowce i paliwa
Bumech może stracić górniczą koncesję