Włodzimierz Hereźniak prezes JSW W ubiegłym roku przy wydobyciu i przeróbce węgla powstało w grupie około 11 mln ton odpadów wydobywczych. Ponadto wydobyto duże ilości tzw. zasolonych wód dołowych, z których część zagospodarowano, a część odprowadzono do zakładu odsalania.
Jednym z podstawowych celów tzw. gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) jest dążenie do jak najmniejszego wykorzystania surowców przy jednoczesnym maksymalizowaniu wykorzystania odpadów. Dzięki temu dochodzi m.in. do ograniczenia negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne. Ma to również pozytywny wpływ na same firmy, gdyż zmniejszają zużycie surowców i wytwarzanie odpadów, a tym samym pozwala na osiągnie realnych oszczędności.
Marcin Chludziński prezes KGHM W koncernie ze wszystkich odpadów tzw. odpady flotacyjne stanowią największą grupę. Powstają one w wyniku przerobu krajowych rud miedzi. 94 proc. masy rudy to odpady. Tym samym powstaje ich do 28 mln ton rocznie.
Ciech informuje, że w przypadku wielu procesów produkcyjnych prowadzonych w grupie możliwe jest ponowne wykorzystanie produktów ubocznych, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska. Jako przykład podaje zastosowanie odpadów powstałych przy produkcji sody do wytwarzania kruszywa przeznaczonego m.in. na budowę dróg.
Henryk Baranowski prezes PGE W wyniku spalania węgla kamiennego i brunatnego w elektrowniach grupy powstają przede wszystkim tzw. UPS-y, do których zalicza się m.in.: popioły lotne, żużle, mieszanki popiołowe-żużlowe, także gipsy pochodzące z wapniowych metod odsiarczania spalin.