Jednym z podstawowych celów tzw. gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) jest dążenie do jak najmniejszego wykorzystania surowców przy jednoczesnym maksymalizowaniu wykorzystania odpadów. Dzięki temu dochodzi m.in. do ograniczenia negatywnego wpływu produkcji na środowisko naturalne. Ma to również pozytywny wpływ na same firmy, gdyż zmniejszają zużycie surowców i wytwarzanie odpadów, a tym samym pozwala na osiągnie realnych oszczędności.
Ciech informuje, że w przypadku wielu procesów produkcyjnych prowadzonych w grupie możliwe jest ponowne wykorzystanie produktów ubocznych, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska. Jako przykład podaje zastosowanie odpadów powstałych przy produkcji sody do wytwarzania kruszywa przeznaczonego m.in. na budowę dróg.