Obowiązujące w Unii Europejskiej i Polsce regulacje zobowiązują podmioty korzystające ze środowiska naturalnego i wprowadzające do niego zanieczyszczenia do ponoszenia ściśle określonych opłat. Co do zasady są one proporcjonalne do sposobu i skali ich oddziaływania na środowisko. I tak z ustawy – Prawo ochrony środowiska wynika obowiązek ponoszenia opłat z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza oraz składowania odpadów. Z kolei ustawa – Prawo wodne nałożyła obciążenia finansowe z tytułu poboru wód i wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi.
Mimo że obowiązujące regulacje funkcjonują już na rynku jakiś czas, a wiedza i podejmowane działania w zakresie ochrony środowiska wydają się powszechne, to część firm podchodzi do tego tematu bez większego zaangażowania. Tak przynajmniej wynika z ankiety przesyłanej do spółek, których akcje zaliczane są do WIG20. Na nasze pytania dotyczące wysokości opłat środowiskowych i inwestycji związanych z ochroną środowiska część firm nie odpowiedziała w ogóle, a część tak zdawkowo, że niewiele z ich odpowiedzi wynika.
Najwyższe opłaty w Orlenie i PGNiG
Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności szczególnie duże wydatki na ochronę środowiska ponoszą koncerny górnicze i energetyczne. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że w 2019 r. spośród spółek z WIG20, które odpowiedziały na nasze pytania, największe opłaty środowiskowe poniosła grupa Orlen. Wyniosły one prawie 14,2 mln euro (63,5 mln zł według obecnego kursu NBP). – Najwyższe opłaty grupa Orlen ponosi w związku z poborem wód ze środowiska. Wynika to z wolumenu pobranej wody i wysokości stawek opłat za pobór wód przyjętych na podstawie odrębnych uregulowań prawnych w poszczególnych krajach – informuje biuro prasowe Orlenu. Dodaje, że w 2021 r. koncern spodziewa się wzrostu opłat za emisję substancji do powietrza i odprowadzanych w ściekach. To konsekwencja wprowadzonych zmian prawnych na Litwie (spółka posiada dużą rafinerię w Możejkach). Orlen dużo też inwestuje w ochronę środowiska. W ubiegłym roku było to 40,5 mln euro (181,7 mln zł). Wśród kluczowych projektów realizowanych w zakładach w Płocku znalazła się m.in. budowa instalacji do utylizacji gazów siarkowodorowych i dostosowanie układów pomiarowych gazów opałowych do monitorowania emisji CO2. Istotne inwestycje prowadziły też firmy zależne, zwłaszcza Unipetrol, Orlen Lietuva, Orlen Południe i Anwil.
Ponad 58,4 mln zł opłat środowiskowych zapłaciła w ubiegłym roku grupa PGNiG. Koncern największe koszty poniósł w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu, co wynikało z działalności prowadzonej w sektorze wytwarzania prądu i ciepła z węgla kamiennego. Duże opłaty uiszczono także z tytułu prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy i gazu oraz dystrybucji gazu. Spółka nie ujawnia wartości inwestycji w ochronę środowiska. Podaje jedynie, że najważniejsze realizowane projekty miały miejsce w PGNiG Termice (należą do niej m.in. elektrociepłownie w Warszawie) i związane były z ochroną jakości powietrza. Wkrótce PGNiG powinno przedstawić zaktualizowaną strategię, której ważnym elementem będą cele środowiskowe na kolejne lata. Już wiadomo, że wśród nich będzie m.in. stopniowe wycofywanie się z technologii opartych na węglu, wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego i budowa segmentu OZE.