– Po siedmiu miesiącach spadku cen akcji na szerokim rynku zwiększamy powoli ekspozycję naszego portfela na bardziej agresywne fundusze. Informacje płynące w ostatnim czasie z polskiej gospodarki są zaskakujące. Okazuje się, że w III kwartale dynamika wzrostu PKB może się zbliżyć do 5 proc. Ekonomiści coraz częściej twierdzą, że w kolejnych kwartałach nie tylko konsumpcja będzie pozytywnie kontrybuować do PKB, ale również pozostałe agregaty. Z jednej strony to bardzo budujące, z drugiej – rażąco kontrastujące z obrazem rysującym się w polskich spółkach, których wyniki finansowe rozczarowują. Istnieje natomiast szansa, że przedsiębiorstwa poradzą sobie z niekorzystnymi tendencjami, takimi jak np. problem z przenoszeniem wzrostu cen surowców na klientów. Te negatywne tendencje wynikowe powinny się wkrótce odwrócić i z tego powodu podejmujemy decyzję o zwiększeniu ryzyka w portfelu – tłumaczy zarządzający AgioFunds TFI. Ostatni raz zmienił on strukturę prowadzonego portfela w styczniu br.
Koniunktura w strefie euro pozostanie dobra
Rafał Bogusławski strateg Amundi Polska TFI
Wrzesień przyniósł niezłą koniunkturę na rynkach akcji w strefie euro. Dobre dane gospodarcze i słabsze euro zachęciły inwestorów do zakupów. Również giełda amerykańska, napędzana dobrymi informacjami z gospodarki i oczekiwaniami na plan redukcji podatków, notowała nowe rekordy. Większa nerwowość pojawiła się na rynkach wschodzących, gdzie umacniający się dolar skłonił inwestorów do realizacji zysków. Bardziej jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli głównych banków centralnych sprawiły, że wrzesień dla większości portfeli obligacji nie był udanym miesiącem. Z polskiej gospodarki płyną kolejne informacje wskazujące na silny wzrost gospodarczy w II półroczu. Równocześnie zaczyna pojawiać się presja inflacyjna, która może skłonić RPP do wcześniejszego niż pod koniec przyszłego roku podniesienia stóp procentowych. W portfelu ponownie pojawia się fundusz indeksowy ING BSK Indeks MSCI EMU inwestujący w spółki wchodzące w skład indeksu MSCI EMU. Dobra koniunktura na rynkach akcji w strefie euro powinna utrzymać się w kolejnych miesiącach.
Hossa zarówno rozwiniętych, jak i wschodzących
Adam Łukojć dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji TFI Allianz
W październiku EBC ma podjąć większość decyzji dotyczących przyszłości programu luzowania monetarnego. Tymczasem Fed zaczął już redukować swój bilans. Dlatego równowaga może znowu przechylić się na korzyść dolara. Jego umocnienie wsparłoby akcje na Starym Kontynencie, dlatego w portfelu utrzymujemy fundusze z ekspozycją na europejskie rynki. Jednocześnie kapitał wciąż może płynąć na rynki wschodzące – ostatnie zwyżki cen niektórych surowców pomagają w zmniejszeniu presji na kraje produkujące surowce (np. Brazylię), jednocześnie nie szkodząc jeszcze tym gospodarkom, które je kupują (np. Chinom). Dlatego wciąż chcemy korzystać z ekspozycji zarówno na akcje, jak i na obligacje emerging markets. Unikamy obligacji skarbowych, które mogą być pod presją rosnącej inflacji, zbliżających się podwyżek stóp procentowych (w USA, Europie Zachodniej i Polsce) i ograniczania bilansów banków centralnych. Wierzymy w potencjał misiów – polskich i zachodnioeuropejskich – które mogą korzystać z dobrej sytuacji gospodarczej i z osłabienia walut.
Portfel „Parkietu" | Udział polskich skarbówek spadł do zera
Symboliczne zmiany w portfelu funduszy inwestycyjnych „Parkietu" na październik, w porównaniu z wrześniem, kontrastują z komentarzami zarządzających. Większość ekspertów typujących dla nas fundusze spodziewa się pozytywnych tendencji na rynkach akcji – również na warszawskiej giełdzie. Mimo to mało kto zdecydował się na zwiększenie udziału instrumentów udziałowych w inwestycjach na rozpoczęty miesiąc. O 2 pkt proc. wzrosła ekspozycja na akcje rozwiniętych rynków zagranicznych (do 15 proc.), funduszy absolutnej stopy zwrotu (do 12 proc.) i strategii mieszanych, zarówno polskich, jak i zagranicznych (do 13 proc.). Jednocześnie o 2 pkt proc. zmalał udział akcji polskich małych i średnich spółek (do 4 proc.) i polskich obligacji skarbowych (do zera). Po 1 pkt proc. straciły akcje zagraniczne emerging markets (do 4 proc.) i fundusze gotówkowe i pieniężne (do 16 proc.). Obecna, trzecia już edycja portfela funduszy „Parkietu" właśnie skończyła 12 miesięcy (przed tym zespołem ekspertów jeszcze pół roku wspólnego typowania). W tym czasie nasza inwestycja zarobiła 6,4 proc., nie notując ani jednego miesiąca na minusie.