W sierpniu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji zwyżek indeksów, wynosząc je na nowe szczyty trwającej hossy. Biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystały sprzyjającą koniunkturę na rynku akcji, notując kolejny udany miesiąc pod względem wypracowanych stóp zwrotu.

Hossa niezagrożona?

GG Parkiet

Największymi beneficjentami wakacyjnej fali wzrostowej na warszawskiej giełdzie były głównie duże i średnie spółki. Rosnąca ekspozycja portfeli ekspertów na te segmenty rynku sprawiła, że w sierpniu nie było specjalnie trudno o zyski. Czy dobra passa krajowego rynku akcji będzie kontynuowana po wakacjach?

– Rosnąca inflacja w ujęciu globalnym i głęboko ujemne realne stopy procentowe zachęcają do szukania alternatyw, co przekłada się na bardzo mocną koniunkturę na rynku nieruchomości. Ostatnie wystąpienie szefa Fedu z Jackson Hole zostało przyjęte przez inwestorów gołębio i przyczyniło się do osłabienia dolara, stanowiąc wsparcie dla notowań surowców i akcji z rynków wschodzących, pomimo restrykcyjnej polityki władz chińskich wobec spółek technologicznych – ocenia Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities. – Najwyższy od lat odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce wywiera presję na Radę Polityki Pieniężnej i wspiera postrzeganie banków. Aktualną sytuację na GPW oceniam jako wzrost po ścianie strachu i sam kilkukrotnie musiałem wycofywać się z prospadkowego nastawienia. Dopóki złoty umacnia się do dolara czy na rynku nie ma euforii, trend wzrostowy może nadal nas zaskakiwać – podkreśla Sobiesław Kozłowski.

Typy analityków na wrzesień

GG Parkiet

W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy tym razem eksperci rzadko decydowali się na większe roszady w portfelach, wychodząc zapewne z założenia, że posiadane w portfelu spółki nie wyczerpały jeszcze swojego potencjału wzrostowego i mogą w trakcie tej hossy pozytywnie zaskoczyć. Jeśli już decydowali się na zmiany, to sięgali głównie po spółki wchodzące w skład indeksów WIG20 i mWIG40, które w ostatnich tygodniach radziły sobie wyraźnie lepiej niż mniejsze firmy. Indeks sWIG80, skupiający małe spółki, po efektownych zwyżkach z pierwszej połowy bieżącego roku w czasie wakacji złapał wyraźną zadyszkę.

Pozytywne nastawienie inwestorów do segmentu największych spółek zachęciło naszych typujących do zwiększenia zaangażowanie w tym segmencie. O ile przed miesiącem chętnie stawiali głównie na banki (które zresztą dały im zarobić w sierpniu), tym razem na ich celowniku znalazły się spółki spoza sektora finansowego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści parkiet.com za pół ceny

KUP TERAZ

Największego potencjału upatrują w papierach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na którą w tym miesiącu stawia aż trzech typujących. W ostatnich miesiącach notowania JSW miały problem ze znalezieniem kierunku, ale od tygodnia wróciły do łask inwestorów. Mimo słabszych wyników za pierwsze półrocze tego roku (333 mln zł straty netto) spółka stoi przed szansą znaczącej poprawy rezultatów. Wsparciem są dynamicznie rosnące ceny węgla koksowego, co ma związek ze znakomitą koniunkturą w przemyśle stalowym.

– Obserwowane w ostatnich miesiącach silne zwyżki cen węgla koksującego i koksu oraz oczekiwana przez zarząd poprawa wolumenów wydobycia powinny przełożyć się na skokową poprawę wyników, a przez to sytuacji bilansowej spółki – argumentują eksperci BNP Paribas BM.

Łaskawym okiem analitycy spojrzeli też na takich potentatów, jak Asseco Poland, CD Projekt i PKN Orlen, włączając ich akcje do swoich portfeli.

W gronie wrześniowych faworytów znalazły się też giełdowe „średniaki" z mWIG, gdzie wciąż nie brakuje atrakcyjne wycenianych spółek z potencjałem zwiększania zysków w kolejnych okresach.

Wśród typowanych firm spełniających te warunki jest m.in. Kruk. – Mocne wyniki firmy za II kwartał, niska stopa bezrobocia, niskie oprocentowanie obligacji i otwartość banków na sprzedaż portfeli oraz poprawa we Włoszech są czynnikami sprzyjającymi spółce – utrzymują analitycy Noble Securities. Zwolenników mają też spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce oraz producenci rozwiązań informatycznych, które czerpią korzyści z dużego zapotrzebowania na swoje usługi.

Grubsze portfele

W zakończonym kilka dni temu miesiącu eksperci mieli ułatwione zadanie, ponieważ akcje zdecydowanej większości spółek z warszawskiego parkietu zdrożały, kontynuując pozytywny trend z poprzednich miesięcy. Portfele ekspertów nie zmarnowały takiej okazji i wszystkie mogą się pochwalić dodatnią stopą wzrostu. Średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł 5,9 proc., co wystarczyło na pokonanie rozpędzonego rynku. WIG w ciągu miesiąca zyskał prawie 5 proc. Sierpniowy wynik okazał się również lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów kursów akcji zakończyli miesiąc zyskiem na poziomie 2,2 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM TMS Brokers. Sierpień zamknęli 9,2-proc. dodatnią stopą zwrotu, wyprzedzając ekspertów z DM BDM, których udane sierpniowe inwestycje zwiększyły stan portfela o 9,1 proc. Tym samym udowodnili, że wciąż się liczą w tegorocznej edycji w walce o końcowe zwycięstwo. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Noble Securities, którzy byli 6,9 proc. na plusie. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, choć prawie wszystkim udało się pokonać rynek.

Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie, biorące udział w typowaniach. Na prowadzeniu utrzymali się analitycy Millennium DM. Ich portfel jest już o 90 proc. „grubszy" niż na początku tegorocznej rywalizacji. Nie zmienił się też wicelider, którym pozostaje DM BDM. Broker ten w tym roku może się pochwalić ponad 71-proc. stopą zwrotu, zmniejszając nieco stratę do lidera. Na trzeciej pozycji plasują się analitycy z Noble Securities z wynikiem ponad 45 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji również mogą się pochwalić dodatnią stopą zwrotu, ale dwa portfele nie były w stanie dotrzymać tempa rynkowi. Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie prawie 44 proc. Dla porównania indeks WIG poprawił w tym czasie swoje notowania „jedynie" o ok. 25 proc.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Allegro, XTB | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ CD Projekt| Zakładamy zmianę nastawienia inwestorów do spółek z sektora gamingowego.

¶ Protektor | Oczekujemy dobrych wyników finansowych, w konsekwencji dobrej koniunktury u głównych odbiorców spółki.

 

BNP Paribas BM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Mo-Bruk | Realizacja zysków po publikacji dobrych wyników finansowych za II kwartał br.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ JSW | Obserwowane w ostatnich miesiącach silne zwyżki cen węgla koksującego i koksu oraz oczekiwana przez zarząd poprawa wolumenów wydobycia powinny przełożyć się na skokową poprawę wyników, a przez to sytuacji bilansowej spółki.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Asseco Poland, Wirtualna Polska | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ: ¶ Brak nowych spółek w portfelu na wrzesień. |

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Atende, Inpro | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Asseco Poland, Comp | Doceniamy bardzo dobre wyniki kwartalne.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ mBank | Przebudowa portfela, zmniejszenie wagi sektora bankowego.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ JSW | Spółka wciąż wykazuje perspektywę wzrostu wraz z cenami węgla koksującego, sprzyjająca sytuacja techniczna.

¶ PKN Orlen | Zwiększenie wagi w portfelu spółek energetyczno-wydobywczych.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Alior Bank, Bogdanka, BoomBit, Pekao, PKO BP, XTB | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ailleron | Pozytywnie oceniamy wejście Enterprise Investors do spółki zależnej i korzystne perspektywy biznesu.

¶ Benetit Systems | Nadmierna przecena spółki daje potencjał do pozytywnego zaskoczenia.

¶ Celon Pharma | Doceniamy obiecujące perspektywy rozwoju.

¶ JSW | Rekordowe notowania węgla i węgla koksującego.

¶ Kruk | Mocne wyniki za II kwartał, niska stopa bezrobocia, niskie oprocentowanie obligacji i otwartość banków na sprzedaż portfeli oraz poprawa we Włoszech są czynnikami sprzyjającymi spółce.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Elektrotim, Relpol, Quercus TFI | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Ciech | Liczymy na dobre wyniki za II kwartał br. (prognozujemy ok. 390 mln zł EBITDA w całym I półroczu br.). W kontekście 2022 roku wskazujemy na ok. 100 proc. wzrost cen sody kalcynowanej w Chinach, co może pozytywnie wpłynąć na roczną kontraktację kluczowego produktu w końcówce roku.

¶ Selena | Wskazujemy na dobre wyniki spółek z obszaru „materiały budowlane" w II kwartale, które poprawiły rekordy z poprzedniego kwartału, prezentując duże dynamiki wzrostu sprzedaży. Akcentujemy niską wycenę rynkową i dużą generację wolnych przepływów pieniężnych.

¶ Tim | Liczymy na dobre wyniki za II kwartał br. W dłuższym terminie sentyment będzie podtrzymywać planowane upublicznienie 3LP.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypraco- wane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.