Walka z premiami komplikuje rozwody

Ograniczenia nakładane (pod naciskiem rządu) przez amerykańskie instytucje finansowe na premie menedżerów mocno komplikują sprawy rozwodowe

Publikacja: 24.03.2010 12:23

autor zdjęcia: firemedic58

autor zdjęcia: firemedic58

Foto: Flickr

Firmy uzależniają premię od wyników banku, wypłacają ją w swoich akcjach i pozwalają sprzedać te udziały czasem dopiero po upływie kilku lat.

Ugody między rozstającymi się małżonkami są w wyniku tego coraz trudniejsze do wynegocjowania. Trudno wycenić tego typu bonusy (m.in. ze względu na zmieniające się ceny akcji, w których są one wypłacane), trudno je podzielić, a prawnicy często spierają się, czy w ogóle powinny zostać one włączane do majątku przeznaczonego do podziału.

Ponadto, premie wypłacane w akcjach nie mogą być przecież wykorzystane na codzienne wydatki żon i dzieci pobierających alimenty. Finansiści z Wall Street łożą więc mniej na utrzymywanie domów swoich "byłych" oraz opłacanie czesnego dla dzieci.

- Zmiany w systemie wypłacania wynagrodzeń tworzą horror dla budżetów domowych byłych małżonek oraz ich dzieci - twierdzi Glenn Liebman, partner w firmie Klein, Liebman & Gresen, zajmującej się m.in. wyceną aktywów.

Skorzystać na tych kontrowersjach mogą przede wszystkim prawnicy. Przewidują oni, że do sądów będzie trafiało więcej spraw o podział majątku.

- To będzie prawdziwa maszynka do robienia pieniędzy dla prawników rozwodowych, którzy często wypracowują rozwiązania tych spraw bardziej skomplikowane, niż one być powinny - uważa George Stein, dyrektor zarządzający w firmie Commodity Talent, rekrutującą personel dla funduszy hedgingowych i banków.

Statystyka nie potwierdza jednak, że skłócone pary częściej idą do sądu, by dzielić majątek. W 2009 r. było w nowojorskich sądach o 10 proc. mniej spraw rozwodowych niż w 2007 r. Może więc, perspektywa długich i skomplikowanych sporów prawnych o premie, sprawia, że małżeństwa z Wall Street wkładają więcej wysiłku w naprawianie swoich wzajemnych relacji?

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy