11-miesięczny szczyt wzrostu aktywności biznesowej w strefie euro

Aktywność gospodarcza w strefie euro przyspieszyła w lipcu szybciej niż prognozowano, wspierana przez znaczną poprawę w dominującym sektorze usług oraz dalsze oznaki ożywienia w sektorze produkcyjnym. PMI wzrósł do 11-miesięcznego maksimum na poziomie 51,0 punktów.

Publikacja: 24.07.2025 13:59

11-miesięczny szczyt wzrostu aktywności biznesowej w strefie euro

Foto: AdobeStock

Wstępny, zbiorczy indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) dla strefy euro, opracowany przez S&P Global i uważany za dobry wskaźnik wzrostu, wzrósł do 11-miesięcznego maksimum na poziomie 51,0 punktu z 50,6 punktu w czerwcu.

Było to powyżej granicy 50,0, oddzielającej wzrost od recesji, i powyżej oczekiwań na poziomie 50,8 w sondażu Reutersa.

– Gospodarka strefy euro wydaje się stopniowo odzyskiwać dynamikę. Recesja w sektorze produkcyjnym dobiega końca, a wzrost w sektorze usług nieznacznie przyspieszył w lipcu – powiedział Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Po raz pierwszy od ponad roku ogólny popyt nie spadł, choć nie odnotowano ekspansji. Złożony indeks nowych umów osiągnął poziom 50, najwyższy od maja 2024 r.

Indeks PMI dla sektora usług wzrósł do 51,2 z 50,5, przekraczając prognozę sondażu Reutersa zakładającą umiarkowany wzrost do 50,7.

Czytaj więcej

Amerykańska produkcja przemysłowa w dołku

Presja inflacyjna zmniejszyła się wraz ze spadkiem indeksów cen nakładów i produkcji usług. Indeks cen nakładów spadł do dziewięciomiesięcznego minimum – 56,7 z 58,1.

Inflacja w czerwcu wyniosła 2,0 proc., jak wynika z oficjalnych danych z początku tego miesiąca – dokładnie tyle, ile oczekuje Europejski Bank Centralny.

EBC utrzyma politykę stabilną w czwartek – według wszystkich 84 ekonomistów ankietowanych przez Reutersa – podczas gdy niewielka większość spodziewa się kolejnej obniżki stóp procentowych, najprawdopodobniej we wrześniu.

Indeks PMI dla przemysłu, który od trzech lat utrzymuje się poniżej 50, wzrósł do 49,8 z czerwcowych 49,5 – nieznacznie powyżej prognozowanego wyniku sondażu na poziomie 49,7 – podczas gdy indeks mierzący produkcję nieznacznie spadł do 50,7 z 50,8.

Chociaż część tej aktywności była napędzana realizacją zamówień z przeszłości, fabryki radziły sobie z tym najwolniej od około trzech lat. Indeks zaległości produkcyjnych wzrósł do 49,0 z 47,1.

Umiarkowany wzrost niemieckiego sektora prywatnego w lipcu

Aktywność gospodarcza w Niemczech nadal rosła nieznacznie w lipcu, choć w nieco wolniejszym tempie niż w czerwcu, ponieważ produkcja przemysłowa wzrosła piąty miesiąc z rzędu, a aktywność w usługach ustabilizowała się – jak wynika z badania przeprowadzonego w czwartek.

Indeks menedżerów ds. zakupów HCOB (Purchasing Managers' Index), opracowywany przez S&P Global, spadł w lipcu do 50,3 punktu z 50,4 punktu w czerwcu, poniżej prognozy 50,7 punktu w ankiecie Reutersa.

Indeks kompozytowy, który śledzi sektor usług i produkcji – razem odpowiadające za ponad dwie trzecie największej gospodarki strefy euro – znajduje się obecnie nieznacznie powyżej poziomu 50,0, który oddziela wzrost od recesji.

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa

Sektor usług poprawił się do poziomu 50,1 z 49,7 w czerwcu, osiągając czteromiesięczny szczyt i nieznacznie przekraczając prognozę na poziomie 50,0.

Sektor produkcji nadal pogrążony jest w recesji – na poziomie 49,2, poniżej progu wzrostu – ale wzrósł z 49,0 w zeszłym miesiącu i był tylko nieznacznie niższy od prognozy na poziomie 49,5.

– Sytuacja gospodarcza w sektorze produkcji pozostaje niestabilna, co podkreśla wskaźnik PMI utrzymujący się poniżej poziomu 50 – powiedział Cyrus de la Rubia. – Jednak fakt, że produkcja w tym sektorze rośnie już piąty miesiąc z rzędu, jest zachęcający – dodał, mówiąc, że pojawiają się coraz większe oznaki ożywienia w tym sektorze.

Aktywność francuskiego sektora prywatnego ponownie spada w lipcu

Aktywność sektora prywatnego we Francji skurczyła się w lipcu jedenasty miesiąc z rzędu, ponieważ niepewność polityczna wpłynęła na zaufanie przedsiębiorstw do drugiej co do wielkości gospodarki strefy euro – wynika z danych S&P Global opublikowanych w czwartek.

Wskaźnik HCOB Flash France Composite PMI Output Index wzrósł w lipcu do 11-miesięcznego maksimum na poziomie 49,6 punktu z 49,2 punktu w czerwcu, ale pozostał poniżej progu 50,0, który oddziela wzrost od recesji. Sondaż Reutersa prognozował wzrost do 49,3 punktu.

Czytaj więcej

Francja zamierza ratować swoje opłakane finanse publiczne

Wstępny wskaźnik PMI dla sektora usług za lipiec wzrósł nieznacznie do 49,7 z 49,6 w czerwcu, a wstępny wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego za lipiec również wzrósł – do 48,4 z 48,1 w czerwcu.

Popyt na francuskie towary i usługi również uległ dalszemu osłabieniu, a liczba nowych zamówień spadła w najszybszym tempie od lutego.

Zaufanie przedsiębiorstw znacznie się pogorszyło, osiągając najniższy poziom od listopada, ponieważ firmy wyraziły obawy dotyczące niepewności politycznej w kraju w związku ze sprzeciwem wobec budżetu francuskiego premiera François Bayrou.

Związki zawodowe i opozycyjne partie polityczne wyraziły niezadowolenie z propozycji Bayrou dotyczącej zniesienia dwóch świąt państwowych i zamrożenia większości wydatków publicznych w ramach cięć budżetowych o wartości 43,8 mld euro.

Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych