W USA spada sprzedaż domów, a ceny osiągają rekordowy poziom

Sprzedaż domów z drugiej ręki spadła w czerwcu o 2,7 proc. w porównaniu z majem. Mediana ceny domu sprzedanego w czerwcu wyniosła 435 300 dolarów, rosnąc 24 miesiąc z rzędu.

Publikacja: 24.07.2025 10:29

W USA spada sprzedaż domów, a ceny osiągają rekordowy poziom

Foto: David Paul Morris/Bloomberg

Według Krajowego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (National Association of Realtors) sprzedaż domów spadła do 3,93 miliona jednostek w ujęciu rocznym, po uwzględnieniu czynników sezonowych. Analitycy spodziewali się spadku o zaledwie 0,7 proc. Sprzedaż nie zmieniła się w porównaniu z czerwcem 2024 roku.

Raport opiera się na sfinalizowanych transakcjach, a więc umowach podpisanych prawdopodobnie w kwietniu i maju, kiedy średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem kilkakrotnie przekroczyło 7 proc. i nigdy nie spadło poniżej 6,8 proc., jak podaje Mortgage News Daily.

– Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych powoduje, że sprzedaż domów utrzymuje się na cyklicznym poziomie minimalnym – powiedział Lawrence Yun, główny ekonomista NAR, w komunikacie prasowym.  – Jeśli średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie do 6 proc., nasza analiza scenariuszowa sugeruje, że dodatkowe 160 000 najemców stanie się pierwszymi nabywcami domów, a aktywność sprzedażowa obecnych właścicieli domów wzrośnie – przewiduje.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nie zmieniło się znacząco w ciągu ostatnich kilku miesięcy, utrzymując się na wysokim poziomie w związku z obawami o ogólną sytuację gospodarczą. Obecnie średnie oprocentowanie wynosi 6,77 proc.

Czytaj więcej

Amerykańska produkcja przemysłowa w dołku

Podaż domów w USA nadal rośnie

Wzrosła do 1,53 mln lokali w sprzedaży na koniec czerwca, o 15,9 proc. rok do roku, i odpowiada 4,7-miesięcznej podaży przy obecnym tempie sprzedaży. Sześciomiesięczna podaż jest uważana za zrównoważoną między kupującymi i sprzedającymi, więc rynek jest nadal chudy.

Mediana ceny domu sprzedanego w czerwcu wyniosła 435 300 dolarów, co oznacza wzrost o 2 proc. rok do roku i kolejny rekordowy poziom w czerwcu. To 24. z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.

– Kilka lat niedoboru podaży napędza rekordowo wysokie ceny domów. Budownictwo mieszkaniowe nadal pozostaje w tyle za wzrostem populacji. To powstrzymuje osoby kupujące dom po raz pierwszy przed wejściem na rynek – powiedział Yun, zauważając również, że przeciętny majątek właściciela domu wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat o 140 900 dolarów.

Czytaj więcej

USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Sprzedaż domów pozostaje wysoka w wyższym segmencie rynku

W przypadku domów w cenie poniżej 100 000 USD spadła o 5 proc. rocznie, domów w cenie od 100 000 do 250 000 USD wzrosła o 5 proc., a domów w cenie powyżej 1 miliona USD – o 14 proc.

Domy pozostają na rynku dłużej, średnio 27 dni w porównaniu z 22 dniami w czerwcu ubiegłego roku. Domy z wyższej półki sprzedają się szybciej niż te w cenie poniżej 500 000 USD.

Osoby kupujące po raz pierwszy stanowiły 30 proc. sprzedaży. Historycznie ta grupa demograficzna stanowiła 40 proc. wszystkich kupujących. Udział transakcji gotówkowych utrzymywał się na wysokim poziomie, wynosząc 29 proc. sprzedaży. Przed pandemią COVID-19 sprzedaż gotówkowa stanowiła około 20 proc. rynku.

Domy wystawione na sprzedaż otrzymały średnio 2,4 oferty, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 2,5 w zeszłym miesiącu i 2,9 roku wcześniej.

Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych