Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Właściciel Singtexu Jason Chen prezentuje sposób, w jaki można uzyskać włókno z wyrzuconej na śmietnik plastikowej butelki. Jak widać, wystarczy tylko odrobina ognia. Uzyskana w ten sposób nić jest następnie łączona z kawowym włóknem, tworząc specjalny materiał izolujący eco2sy. Materiał ten ma właściwości oddychające, jest odporny na wiatr i wodę oraz kumuluje ciepło. Signtex produkuje z niego odzież sportową.
Wypij kawę, a potem się w nią ubierz – tak brzmi hasło promujące markę S.Cafe należącą do jednej z największych tajwańskich firm tekstylnych Singtex. Firma ta jako jedyna na świecie posiada patent na produkcję włókien z kawowych odpadów. Te odpady to nic innego, jak znana każdemu kawoszowi ziemia, która pozostaje po zaparzeniu czarnego napoju. Jak się okazuje, ziemia ta ma naturalne zdolności absorpcji intensywnych zapachów, schnie trzykrotnie szybciej niż bawełna i chroni ludzką skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Odzież produkowana na bazie kawowej nici podbija światowe rynki mody. Singtex współpracuje już z takimi markami, jak Hugo Boss, Timberland, Basics czy New Balance. Ale na ubraniach nie koniec. Firma ma kolejne pomysły na wykorzystanie ekologicznego patentu, między innymi do produkcji kosmetyków. Właściciel S.Cafe nie zapomina też o swoim zapleczu finansowym – od lutego akcje Singtexu można kupić na tajwańskiej giełdzie GreTai Securities Market.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.