Dolar amerykański słabnie wraz ze wzrostem dolara tajwańskiego

Amerykański dolar ponownie stracił na wartości w poniedziałek, gdy gwałtowny wzrost wartości jego tajwańskiego odpowiednika wywołał spekulacje, że niektóre kraje azjatyckie są gotowe przeprowadzić rewaluację swoich walut, aby uzyskać ustępstwa handlowe od USA.

Publikacja: 05.05.2025 09:28

Dolar amerykański słabnie wraz ze wzrostem dolara tajwańskiego

Foto: Adobestock

Kurs dolara tajwańskiego wzrósł o ponad 3 proc. do 29,654 USD za dolara amerykańskiego, dodając wzrost do rekordowego 4,5 proc. w piątek i jest wartością zbliżoną do trzyletniego maksimum. Choć bank centralny Tajwanu zaprzeczył, jakoby Biały Dom naciskał na wzrost wartości niektórych walut azjatyckich w ramach umowy handlowej, rynki i tak wyczuwały zmianę.

– Dolar tajwański zyskuje na wartości szybciej niż kiedykolwiek widziałem – powiedział jeden z wyższych rangą dyrektorów tajwańskiego sektora finansowego, udzielając wywiadu agencji Reuters pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nikt nie był upoważniony do udzielania wywiadów mediom.

– Na Tajwan napływa gorący pieniądz, a bank centralny na to pozwala – dodał. – Wielu twierdzi, że dzieje się tak z powodu presji ze strony Stanów Zjednoczonych. Powiedziałbym, że tak musi być.

Juan Chin osiągnął najwyższy poziom od prawie sześciu miesięcy, 7,1879 za dolara, ponieważ inwestorzy obstawiali, że Pekin pozwoli na wzmocnienie swojej waluty w ramach chińsko-amerykańskich rozmów handlowych, chociaż negocjacje wciąż wydawały się odległe.

Bank centralny Taiwanu ostrożny w kwestii interwencji

Analityk rynku walutowego, który niedawno rozmawiał z CNA pod warunkiem zachowania anonimowości zauważył, że tajwański bank centralny powiedział 1 maja, że ​​nie otrzymał żadnego wniosku od Departamentu Skarbu USA o naciskanie na aprecjację dolara tajwańskiego. Co więcej, analityk powiedział, że rynek nie wydaje się być przygotowany na taki wzrost.

Interwencja tajwańskiego banku centralnego w kurs walutowy zawsze była czymś, co można zrobić, ale nie jest to otwarcie przyznawane, biorąc pod uwagę, że Tajwan został wpisany w listopadzie ubiegłego roku na „listę obserwacyjną” Departamentu Skarbu USA po raz szósty z rzędu, według analityka.

Lista została oparta na kryteriach ustalonych na mocy Omnibus Trade and Competitiveness Act z 1988 r., który ocenia praktyki walutowe głównych partnerów handlowych USA, aby sprawdzić, czy którykolwiek z nich jest zaangażowany w praktyki dewaluacji waluty.

Departament Skarbu USA stosuje trzy kryteria do oceny potencjalnych manipulacji walutowych — nadwyżka w handlu dwustronnym wynosząca co najmniej 15 miliardów dolarów amerykańskich ze Stanami Zjednoczonymi; istotna nadwyżka na rachunku bieżącym wynosząca co najmniej 3 procent PKB; oraz dowody na stałą, jednostronną interwencję walutową.

Tajwan obecnie spełnia pierwsze dwa kryteria, co oznacza, że ​​prawdopodobnie pozostanie na liście obserwacyjnej.

Analityk powiedział, że do czasu opublikowania kolejnego półrocznego raportu Departamentu Skarbu, bank centralny Tajwanu pozostanie ostrożny w kwestii wszelkich interwencji mających na celu stabilizację kursu waluty lokalnej.

Chociaż Trump prawdopodobnie będzie naciskał na Tajwan, aby jeszcze bardziej umocnił swoją walutę, na rynku walutowym nie ma konsensusu co do tego, jak wysoko może ona wzrosnąć w stosunku do dolara amerykańskiego, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność Trumpa, powiedział analityk. Wyraził jednak pogląd, że „nie ma miejsca na aprecjację do 28,00 NT$” w stosunku do waluty amerykańskiej.

Tymczasem Chen Yu-chung, analityk walutowy w Taishin International Bank powiedział, że Tajwan wcześniej doświadczył odpływu gorącego pieniądza z powodu niepewności związanej z agresywną polityką taryfową Trumpa.

Chen zauważył, że napięcia handlowe nieco zelżały, odkąd Trump ogłosił 9 kwietnia 90-dniową przerwę w swoich „wzajemnych” taryfach, utrzymując jednocześnie podstawową uniwersalną taryfę w wysokości 10 proc. dla większości krajów, z wyjątkiem Chin.

A Fed nie obniży stóp?

Podczas gdy chińskie Ministerstwo Handlu wskazało, że Pekin rozważa ofertę Waszyngtonu dotyczącą rozmów na temat 145 proc. taryf Trumpa, obie strony nadal wydają się od siebie odległe. W wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w niedzielę prezydent Donald Trump powtórzył, że uważa, że ​​Chiny chcą zawrzeć umowę, ale nie podał żadnych szczegółów ani harmonogramu.

Trump powiedział, że nie będzie próbował odwołać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ​​Powella, ale powtórzył również wezwania do obniżenia stóp procentowych i nazwał prezesa „sztywnym”.

Fed spotyka się w środę i powszechnie oczekuje się, że stopy pozostaną niezmienione po solidnym raporcie płacowym z marca.

Rynki sugerują obecnie, że prawdopodobieństwo obniżki stóp przez Fed w czerwcu wynosi tylko 37 proc., w porównaniu z 64 proc. miesiąc temu. Goldman Sachs i Barclays przesunęły swoje wezwania do obniżek z czerwca na lipiec.

Warto jednak zauważyć, że dolar otrzymał jedynie ograniczony wzrost z danych o zatrudnieniu i walczył o utrzymanie zysków, a obroty w Azji zmniejszyły się z powodu świąt w Japonii i Chinach.

Nagłe zmiany w polityce USA – w tym nagłe nałożenie ceł na filmy wyprodukowane poza USA – w połączeniu z presją na niezależność Fed zachwiały zaufaniem inwestorów do dolara, co było nadal wyraźnie widoczne w pozycjonowaniu.

Wielu inwestorów nadal obstawia dalsze osłabienie dolara, a spekulacyjne pozycje krótkie wzrosły jeszcze bardziej w ostatnim tygodniu, chociaż to również sprawia, że ​​rynek jest podatny na naciski na wszelkie bycze wiadomości.

– Widzimy potencjał na wieloletni rynek niedźwiedzia w przypadku dolara amerykańskiego, ponieważ era amerykańskiej wyjątkowości dobiega końca, a inwestorzy realokują kapitał w alternatywnych kierunkach – powiedziała Sally Auld, główna ekonomistka grupy w NAB.

Wykres Dnia
Niespodziewana poprawa nastrojów niemieckich konsumentów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wykres Dnia
Stopa zwrotu z japońskich akcji za 54 lata: mniej niż 10 proc.
Wykres Dnia
Zagraniczni inwestorzy tracą na amerykańskich akcjach i dolarze
Wykres Dnia
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Wykres Dnia
Akcje Tesli poszły w górę mimo słabych wyników finansowych
Wykres Dnia
USA wpadną w tym roku w recesję, jeśli utrzymają się wysokie cła