Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Byki tygodnia, czyli spółki, których kursy akcji dotarły do nowych rekordów zwyżek i niedźwiedzie, czyli spółki, które zostały ostatnio mocno przecenione
W minionym tygodniu czuć było powiew wakacji na warszawskim parkiecie. Indeksy nie wykonały żadnych zdecydowanych ruchów, a po wielkości obrotów widać, że wielu inwestorów udało się na urlop. W takich warunkach trudno o spektakularne ruchy i emocje. Indeks największych 20 spółek utknął przy barierze 2300 pkt. W odbiciu i ruchu na północ przeszkadza mu KGHM. Akcje miedziowego potentata potaniały w ubiegłym tygodniu ze 120 zł do 114,9 zł i kontynuują trwający od początku roku trend spadkowy. Indeks szerokiego rynku „spędził" cały tydzień na ruchu bocznym tuż nad wsparciem 46 000 pkt. W konsolidacji tkwi również wskaźnik małych spółek. SWIG80 od 21 czerwca porusza się w strefie 11 800–11 600 pkt. Jeśli uda mu się ruszyć na północ, krótkoterminowym celem będzie tegoroczne maksimum 12 049 pkt. Nieśmiało w górę porusza się z kolei mWIG40. Indeks grupujący średnie spółki zbliża się do okrągłego poziomu 2900 pkt. Jego sforsowanie otworzy drogę do czerwcowego szczytu 2991 pkt. Spragnieni emocji inwestorzy znad Wisły musieli z zazdrością patrzeć na wydarzenia za oceanem. Na Wall Street padł kolejny rekord wszech czasów – indeks S&P500 dotarł w czwartek do poziomu 1693 pkt (w cenach intraday). Hossa zapoczątkowana w 2009 r. trwa więc w najlepsze.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.