Jak oceniacie zainteresowanie zakończonym projektem „Kapitał dla rozwoju" ze strony spółek i samorządów? Czy akcja przyniesie pożądany skutek? Było warto ją organizować?
Zdecydowanie tak. Spotkania z cyklu „Kapitał dla Rozwoju" były bardzo inspirujące zarówno dla przedsiębiorców i samorządowców, jak i dla przedstawicieli rynku kapitałowego. Polskie firmy potrzebują dziś łatwego dostępu do kapitału, żeby mogły się rozwijać i stanowić o sile rodzimej gospodarki. „Kapitał dla rozwoju" to kluczowy projekt GPW w 2015 r. organizowany wspólnie z Partnerami. Jego głównym założeniem było zwiększenie aktywności spółek i samorządów na rynku akcji i rynku obligacji. Chcieliśmy zachęcić uczestników do aktywnego pozyskiwania środków na rozwój z rynku kapitałowego.
Pamiętajmy, że do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnych funduszy spójności. Skala środków, które zostaną przetransferowane do Polski, jest ogromną szansą dla samorządów i firm, by zrealizować ambitne plany inwestycyjne. Jednak aby sięgnąć po te środki muszą one zgromadzić wkład własny, który mogą pozyskać m.in. poprzez giełdę.
Spotkania stanowiły także dobrą okazję do wymiany opinii i spostrzeżeń z ekspertami rynku. Otworzyły pole do dyskusji na temat zmian niezbędnych na rynku kapitałowym w celu ułatwienia rozwoju polskim firmom. Otrzymaliśmy od uczestników konkretne propozycje, jak można zwiększyć jego atrakcyjność w porównaniu do innych form finansowania.
W dyskusjach aktywnie uczestniczyli przedstawiciele spółek giełdowych, które dzięki debiutowi rozwinęły swoją działalność, weszły na nowe rynki i podniosły wiarygodność w oczach klientów. Ich przykład jest najlepszą inspiracją dla tych, którzy nie zdecydowali jeszcze o wejściu na giełdę.