W Polsce i regionie produkcja tworzyw sztucznych (polimerów) ciągle jest zdecydowanie za mała, aby zaspokoić wewnętrzny popyt. Z tego względu niemal każdy ich przetwórca musi posiłkować się importem potrzebnych surowców, a często wręcz opierać na nim swoją działalność.
Przedstawiciele PKN Orlen uważają, że jest jednak szansa na istotny wzrost mocy wytwórczych w branży tworzyw. – Aby zwiększyć produkcję polimerów, trzeba w pierwszej kolejności zwiększyć produkcję monomerów (etylen, propylen) – czyli produktów, na bazie których odbywa się produkcja polimerów. W PKN Orlen w II połowie 2018 roku zostanie oddana do użytku instalacja metatezy produkująca propylen, która podniesie posiadane moce produkcyjne koncernu o dodatkowe 100 tys. ton rocznie – informuje biuro prasowe koncernu. Dzięki powstającej w Płocku instalacji moce wytwórcze koncernu wzrosną w tej lokalizacji do 550 tys. ton. Koszt realizacji projektu wyniesie około 400 mln zł.
PKN Orlen nie obawia się o popyt. Krajowa gospodarka systematycznie się rozwija, a w naszym regionie wskaźnik zużycia tworzyw na osobę jest znacząco niższy niż w krajach Europy Zachodniej. W efekcie zużycie tworzyw w naszym kraju w następnych kilku latach powinno rosnąć. PKN Orlen inwestuje w produkcję tworzyw nie tylko w Polsce, ale i w Czechach. W Litvinowie powstaje nowa instalacja, która będzie wytwarzała 270 tys. ton rocznie polietylenu HDPE (high density polyethylene). Jej oddanie do użytku planowane jest pod koniec 2018 r.
Inwestycjom w nowe instalacje sprzyjają stosunkowo wysokie ceny tworzyw. – Marże na produkcji polimerów są obecnie rekordowo wysokie. Wynika to przede wszystkim z relatywnie taniej ropy oraz wysokich cen produktów petrochemicznych, które są kreowane przez rosnący globalnie i regionalnie popyt – przekonuje biuro prasowe PKN Orlen. W kolejnych latach koncern spodziewa się jednak zwiększonego napływu do Europy tworzyw z regionów cechujących się niższymi kosztami produkcji, głównie z Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej. W efekcie z czasem może dojść do obniżenia cen i wysokości marż petrochemicznych. Według spółki w najbliższych kilku latach marże powinny jednak utrzymać się na wysokim poziomie ze względu na wysoki popyt.
Już dziś grupa PKN Orlen jest jednym z większych producentów tworzyw w Europie. Jej moce wytwórcze polietylenu wysokiej i niskiej gęstości wynoszą prawie 0,6 mln ton roczne, podczas gdy na całym kontynencie sięgają 13,6 mln ton. Z kolei zdolności produkcyjne polipropylenu to niespełna 0,5 mln ton (w Europie 11,6 mln ton). Wreszcie w obszarze PCW (polichlorek winylu) wynoszą prawie 0,5 mln ton (w Europie 7,6 mln ton).